Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-23 Chrzanów, między Pogorzycami a Płazą Dolną - 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5393
od września 2006

2012.08.26 07:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzecim odcinku tego serialu powtórzymy trasę opisaną w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/445562.html. Wówczas z uczniem chrzanowskiego LO polowałem na paprotkę - Polypodium vulgare. Teraz też nie omieszkałem się jej poszukać. Na początku jednak tradycyjnie mapa firmy Compass i trasa oznaczona kolorem czerwonym.Opuszczamy okolice Schroniska w Pogorzycach.Mijamy niewielką skałkę.Wkraczamy na trasę przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.

Po drodze mijamy, oczywiście między innymi łany konwalii majowej - Convallaria maialis.Po chwili docieramy do tajemniczego szczytowego obwałowania.Tutaj w rumoszu skalnym natrafiam na większe skupisko rzeżuchy niecierpkowej - Cardamine impatiens.Idziemy teraz wzdłuż stromej krawędzi. Po drodze mijamy okrzyn szerokolistny - Laserpitium latifolium.

Oto kolejny widok stromej krawędzi wzniesienia.Tutaj rośnie lilia złotogłów - Lilium martagon. Teraz możemy podziwiać tylko jej niedojrzała torebkę.Zbliżamy się do najbardziej na południe wysuniętego cypla wzniesienia. Wyraźnie widać, że znajdujemy się na szczycie klifu. Dołem jest faleza a nieco dalej kolejna faza tworzenia się nowego klifu. Morze było tutaj ostatnio pomiędzy dziesięcioma a pięcioma milionami lat.Zerkamy teraz na centralną płaszczyznę Grodziska. Tam, gdzie teraz znajduje się gęsty zagajnik jeszcze przed 1990 rokiem było pole uprawne. Teraz uprawia się tam grab zwyczajny - Carpinus betulus.A to już nie wymagający komentarza widok z pobytu na krawędzi.Dlatego wolałem poszukiwać niezwykłych buków zwyczajnych - Fagus sylvatica.Kolejnym punktem wizyty było wejście do kamieniołomu. Na razie spoglądamy nań z góry.Dochodząc do dogodnej ścieżki mijamy pierwszego bardzo zdeterminowanego buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.Jesteśmy już we wnętrzu kamieniołomu. Osuwisko ginie pod masą zieleni.Tak teraz wygląda pniak na którym znajduje się jedyne w tej okolicy stanowisko paprotki zwyczajnej - Polypodium vulgare. Jak widać tłumi ją niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Na szczęście ona wciąż trwa.

Kolejną ważną ciekawostką w tym miejscu jest wiszący buk zwyczajny - Fagus sylvatica.A teraz widok ściany kamieniołomu. Jak widać osuwisko porasta przede wszystkim niecierpek drobnokwiatowy - Impatiens parviflora.Na szczęście nie brak ciekawszych roślin, tak jak tej szałwii lepkiej - Salvia glutinosa.

Opuszczając ten teren mijamy jeszcze poziewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescens.

A na zakończenie proponuję obejrzeć wielki śmietnik pożegnalny usytuowany tuż przy szlaku.Trudno powiedzieć, czy to dzieło mieszkańców Pogorzyc, czy też Płazy albo i sąsiedniego Wygiełzowa ale od południa jest tutaj lepszy dojazd. Istotną przeszkodą od strony Pogorzyc jest zielony tunel, który pokazywałem w drugiej części tego serialu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji