Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-23 Chrzanów, między Pogorzycami a Płazą Dolną - 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5399
od września 2006

2012.08.26 22:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W czwartej części tego serialu opuszczamy Grodzisko Wielkie i udajemy się w kierunku Płazy Dolnej. Teraz będzie to odcinek oznaczony na mapie firmy Compass kolorem ciemnoniebieskim. W tym miejscu trzeba bardzo uważać, aby niechcący nie zejść do Wygiełzowa.Mamy nadzieję, że wybraliśmy właściwą drogęNiemalże na samym początku natrafiliśmy na drugie w tej okolicy skupisko paprotki zwyczajnej - Polypodium vulgare.Jeszcze w tym miejscu nie wiemy, czy nasz wybór był właściwy.Po drodze natrafiamy na spore mrowisko dużych rudych mrówek.Tę okolicę przecina linia energetyczna. Stąd dość osobliwie prezentuje się zamek Lipowiec.Idąc dalej napotykamy na kolejne znaki szlaków.Większość okazałych drzew w tej okolicy to buk zwyczajny - Fagus sylvatica. Brzoza brodawkowata - Betula pendula stanowi skromną domieszkę.

Po pewnym czasie mijamy miejsce, gdzie młode brzozy brodawkowate nieźle pogięło. Po raz pierwszy w tym stanie widziałem je w 2007 roku.A na poboczu drogi pojawiła się nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Wśród drzew jest tutaj jeszcze dąb szypułkowy - Quercus robus.Najciekawszym przypadkiem jest jednak mocno rozgałęziona, częściowo omszona brzoza czarna - Betula obscura.Trafiła się też kolejna kalina koralowa - Viburnum opulus. Jej jaskrawo czerwone owoce powodują, że o tej porze roku niemalże natychmiast rzuca się w oczy, gdziekolwiek rośnie, niekoniecznie nad potokiem i niekoniecznie z liściem szerokim.Droga przez cały czas jest znakomita, jak na polny i leśny trakt.Mijamy teraz dziki bez czarny - Sambucus nigra.Następnie przyglądamy się mocno karbowanym liściom dębu szypułkowego - Quercus robur.Po pewnym czasie natrafiamy na niewielką otwartą przestrzeń. Tutaj wyraźnie zaznacza się obecność nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.W tej okolicy występuje również pośród pięciornika gęsiego - Potentilla anserina poziewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescensIdziemy dalej. Czasami jest nieciekawie.Teraz zwracam uwagę na prawidłowo ukształtowaną lipę drobnolistną - Tilia cordata.O żyzności tutejszych gleb świadczy spora ilość bardzo wysokich pokrzyw zwyczajnych - Urtica dioica.Czas najwyższy na akcent grzybowy. Oto barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium porażony przez mączniaka Erysiphe heraclei.W kolejnym, niewielkim wąwozie zauważam okazałą wierzbę białą - Salix alba.

Wąwóz jest taki sobie.Kończę ten odcinek osobliwie ukształtowanym poprzez wygięcie głównego pnia dębem szypułkowym - Quercus robur.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji