Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-24 Chrzanów - między domami w dolinie Chechła
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5410
od września 2006

2012.08.28 22:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podążając niespiesznie w kierunku parku w Kościelcu przemieszczam się teraz w osi trasy oznaczonej na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Zaczynam od skrzyżowania z ulicą Kadłubek. Tutaj natrafiłem na skupisko wilczomlecza obrotnego - Euphorbia helioscopia porażonego przez mączniaka - Sphaerotheca euphorbiae. Mączniakowi towarzystwa dotrzymywała rdza Melampsora euphorbiae.

W tym gronie znalazł się jeszcze starzec zwyczajny - Senecio vulgaris porażony przez mączniaka - Erysiphe fischeri.

Następnie skręciłem w ulicę Kadłubek, gdzie na chodniku znalazłem mlecz kolczasty - Sonchus asper.Już miałem iść dalej, kiedy coś mnie tknęło aby powrócić na ulicę Podwale. To bardzo ruchliwy trakt.Po chwili w zielonym tłumie zauważyłem trzy żółto kwitnące rośliny. Widać wyraźnie stulisz Loesela - Sisymbrium Loeselii. Na lewo od niego stykają się mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus oraz mlecz kolczasty - Sonchus asper.Chodnik w tej okolicy opanowało Stowarzyszenie Zielonych Masochistów.Tworzą go babka zwyczajna - Plantago maiorDominuje mniszek - Taraxacum sp. sp.

Jest też rdest ptasi - Polygonum aviculare porażony przez mączniaka - Erysiphe polygonii.Jestem już na ulicy 29 Listopada. Tutaj oglądam klon zwyczajny - Acer platanoides, którego pień niezbyt przekonywująco opanowały skorupiaste porosty oraz mchy.

Oto dwa kolejne drzewa.Pierwszym z nich jest klon jesionolistny - Acer negundo.Drugi to jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Ulica, którą się przemieszczamy zaczyna wyraźnie obniżać się w kierunku rzeki.Jest tutaj sporo nowych domów, są też opuszczone. Jeden z nich opadły jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.

Do tego towarzystwa dołączył również klon jesionolistny - Acer negundo.Idziemy dalej. Widać już wieżę kościoła w Kościelcu.Droga wyraźnie się obniża. Po jej prawej stronie znajdowały się ruiny. Dzisiaj powstaje tutaj okazały dom.

Płot okalający budowę opanował kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium. Na nim z kolei masowo wystąpiła rdza - Puccinia convolvuli.

Tuż obok w zaroślach usadowił się sumak odurzający - Rhus typhina.Wkraczamy teraz na mostek. Za chwilę opuścimy Wyżynę Śląską i znajdziemy się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.Kiedy zerkamy pod prąd widzimy, że rzeka właściwie stoi.Patrząc z prądem dostrzegamy, że sprawcą tego stanu może być zapora z gałęzi i traw.Rzeka w tej okolicy jest wpuszczona w kanał.Na jej brzegu składuje się skoszoną trawę, która zatrzymana na gałązkach może spiętrzyć znajdującą się w korycie ciecz.Jesteśmy już na drugim, wyższym brzegu doliny. Tutaj na poboczu drogi usadowił się sumak odurzający - Rhus typhina.Martwe pnie tego drzewa lub krzewu opanowała rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji