Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-24 Chrzanów - park w Kościelcu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5411
od września 2006

2012.08.29 07:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Podążam teraz w miarę szybko w kierunku parku, aby obejrzeć stan zachowania cmentarza żołnierzy radzieckich, znaczy się zrealizować zasadniczy cel mojego wyjścia. Tak to wyglądało w końcu maja tego roku, co przedstawiłem w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/486904.html
Teraz podążam trasą oznaczoną na mapie firmy Compass kolorem fioletowym.Do celu podążam ulicą Reymonta.

Po drodze na trawersie zabudowy mijam takie chaszcze.Ich ozdobą jest między innymi bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Z kolei w chaszczach skrywa się coś, co pozwala przypuszczać, że ludzie mieszkają tutaj na własnych śmieciach.Wkraczam na teren parku. Cmentarz już widać. Z daleka nie jest źle.Miejsce po zaginionej tablicy informacyjnej znajduje się z boku.

A poza tym w porównaniu z wiosną nic się nie zmieniło. Tedy w dalszym komentarzu pominę słowa uznane powszechnie za obraźliwe, dodając jedynie z rosyjska - Wot kultura.

O teraz będzie już tylko botanika oraz mykologia. Zaczynamy od kasztanowca zwyczajnego opadniętego przez szrotówka kasztanowiaczka.W okolicznym drzewostanie znajdziemy bardzo wyniosłe jesiony wyniosłe - Fraxinum excelsior.

A to już sterany życiem grab zwyczajny - Carpinus betulus. Jest na nim znak, świadczący, że dostał już wyrok śmierci, chociaż koronę ma bujną.

Akcentem mykologicznym będzie rdest ptasi - Polygonum aviculare silnie porażony przez mączniaka - Erysiphe polygoni.Zmierzam teraz w kierunku rozświetlonej przestrzeni.Po drodze mijam skupisko podagrzycznika pospolitego - Aegopodium podagraria. Pomiędzy nim usadowił się barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium, którego poraża mączniak - Erysiphe heraclei.Był też tutaj szczawik żółty - Oxalis stricta porażony przez mączniaka. Dzisiaj jest to Erysiphe russellii.Aby wejść na rozświetloną przestrzeń przechodzę pod łukiem z gałęzi klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Tak w tym jaskrawym oświetleniu wyglądał chrzan zwyczajny - Armoracia rusticana, kiedy zniżyłem się do jego poziomu.Żółta plama to po prostu gorczyca biała - Sinapis alba.Opuszczając park wkraczamy pomiędzy drzewa. Oto sesja fotograficzna z okazałym dębem szypułkowym - Quercus robur.

A to już grupa robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Oto ich pnie z bliska. Także mają czerwone kropki oraz krzyżyki.Pomiędzy te drzewa wciska swoją gałąź pobliski klon zwyczajny - Acer platanoides.Oto jedna z robinii akacjowych - Robinia pseudoacacia oznakowana czerwonym krzyżykiem.Dla odmiany na dwu znajdują się czerwone kropki. Prawdopodobnie poprzednia zostanie usunięta.Opuszczając park spojrzałem z góry na miasto i pospiesznie wróciłem do pracy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji