Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-28 Płaza, pomiędzy Rajem a pałacem - 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5484
od września 2006

2012.09.02 07:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym odcinku tego mini serialu wkraczamy na teren gminy Babice. Poruszamy się wzdłuż trasy oznaczonej na mapie firmy Compass kolorem zielonym.Na początku wita nas bardzo okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Za nim skrywa się drzewo dojadane przez hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius. W tej okolicy porzuciliśmy dobrą drogę i zdecydowanie odbiliśmy w lewo.Idziemy dalej pokonując stok. Drzewostan staje się coraz młodszy.Zielone płaty to nie klasyczne runo tylko siewki buków zwyczajnych, które znalazły swoja życiową szansę.Docieramy do krawędzi lasu.Teraz skręcamy w kierunku południowym. Wśród siewek buka zwyczajnego Fagus sylvatica natrafiamy na pniaki po martwych drzewach. To się nazywa wymiana pokoleniowa.Pierwszym zasadniczym celem naszego przejścia przez tę okolicę był szaniec, lub jak kto woli stanowisko artyleryjskie z okresu I Wojny Światowej. Gdzieś tutaj miała przebiegać trzecia linia obrony. Teraz wygląda to tak.

Spędziliśmy tutaj jakiś czas a następnie szybko ruszyliśmy dalej. Teraz depczemy łan jeżyny Bellardiego - Rubus pedemontanus.Skraj lasu już prześwieca.Zerkamy w kierunku byłego pola uprawnego. Teraz jest ona zalesiona oraz opanowana głównie przez nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.W wycieczce towarzyszyła nam mieszkanka Płazy, która polowała na drzewa. Jednym z jej celów był dąb bezszypułkowy - Quercus petraea. Tutaj jest jeden taki, ale obawiam się że to jakiś mieszaniec. Znaczy się bardziej przypominał on gatunek Quercus x rosacea, ale z braku żołędzi nie byłem tego w stanie rozstrzygnąć. U typowego gatunku są one siedzące, u mieszańca na długich szypułkach.Widok ogólny tego osobnika jest bardziej artystyczny niż naukowy.Nieco dalej natrafiliśmy na kruszynę pospolitą - Frangula alnus.Docieramy do północno-wschodniej krawędzi byłej polany i idziemy wzdłuż niej na południe.

Tuż przed byłą polaną widokową natrafiamy na drzewostan z dominacją grabu zwyczajnego - Carpinus betulus.Towarzyszą im bardzo pokręcone buki zwyczajne - Fagus sylvatica. Runo w tej części lasu tworzy bluszcz pospolity - Hedera helix.

Dla tych widoków warto było tutaj przyjść.

Jesteśmy ponownie na głównym szlaku turystycznym. Na lewo gmina Chrzanów, na prawo gmina Babice.Po stronie babickiej natrafiliśmy na tajemniczy utwardzony placyk.No cóż, rezerwatu tutaj już nie ma.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 02.września.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji