Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-28 Płaza, pomiędzy Rajem a pałacem - 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5485
od września 2006

2012.09.02 08:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W trzeciej części tego mini serialu poruszamy się trasą oznaczoną ma mapie firmy Compass kolorem czerwonym.Zasadniczo, jest to często pokazywana "szlakostrada" i dlatego dla znawców tego działu będzie to tylko uchwycenie stanu aktualnego.Dlatego dość szybko dotarliśmy do pierwszego idąc od zachodu szybu poszukiwawczego z czasów króla Stanisława Augusta. Próbowano się z tego miejsca dobrać do węgla kamiennego.

Szybko idziemy dalej. Przypominam na lewo gmina Chrzanów, na prawo gmina Babice.Po stronie chrzanowskiej mijamy niewielką zarastającą polanę.A to niezbity dowód na to, że poruszamy się wzdłuż "szlakostrady".A teraz chwila na podziwianie niecierpka pospolitego - Impatiens noli-tangere. Jest go tutaj sporo.Ruszamy dalej. Las po obu stronach drogi jest coraz bardziej mieszany.Wkrótce docieramy do drugiego szybu. Dojście doń przegradza łan wietlicy samiczej - Athyrium filix-femina.Niestety, ten zabytek techniki górniczej wciąż pełni rolę kosza na śmieci.

Ruszamy szybko dalej.

Chwilę spokoju mamy przy kolejnym łanie niecierpka pospolitego - Impatiens noli-tangere.Wreszcie docieramy do skraju lasu po stronie chrzanowskiej. Tutaj zaczyna się dość malowniczy wąwóz.Ważną atrakcją tego miejsca jest kwitnący i owocujący bluszcz pospolity - Hedera helix.

Niestety, wciąż stanowi on ozdobę miejscowego śmietnika.Idziemy dalej, bo musieliśmy przyspieszyć. Teraz po stronie chrzanowskiej mijamy łany nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Kolejną atrakcją, ale po babickiej stronie jest niewielka młaka, na które spotkamy nawet ostrożeń warzywny - Cirsium oleraceum.Tutaj też przyłapaliśmy bardziej typowy dąb bezszypułkowy - Quercus petraea, niż ten z poprzedniego odcinka.

A po stronie chrzanowskiej nic tylko nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Idąc szlakami dotarliśmy do zabudowy Płazy Podlasu.Odbijamy na północ i bardzo szybko przechodzimy pomiędzy domami.Przed nami rozciąga się równina.Wzdłuż drogi czasami pojawia się coś interesującego, tak jak ten bodziszek łąkowy - Geranium pratense.Posadzono tutaj również wierzby. Przypuszczam, że jest to wierzba wawrzynkowa - Salix daphnoides.

Teraz kolejna osobliwość, szumią olsze na gór szczycie. Znaczy się widzimy olszę czarną - Alnus glutinosa w łanie nawłoci - Solidago canadensis.Wkrótce potem docieramy do krzyża.

Kończąc ten odcinek zwracam jeszcze uwagę na łan komonicy zwyczajnej - Lotus corniculatus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji