Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-28 Płaza, pomiędzy Rajem a pałacem - 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5501
od września 2006

2012.09.02 22:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ostatnim odcinku tego mini serialu spiesznie podążamy w kierunku centrum Płazy Górnej. Tym razem będzie to trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem żółtym.Zerkamy teraz w kierunku północno wschodnim. Na pierwszym planie widać dominującą nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis. Widać także, że wzniesienie Syberia, ozdobione przekaźnikiem telefonii komórkowej ma zbliżoną wysokość do terenu po którym my się poruszamy. To się nazywa peneplena.Niestety, poza pięknymi okolicznościami przyrody trafiło nam się i to. Prawdopodobnie są to przygotowania do utwardzenia kolejnego placu budowy.Zerkamy teraz w kierunku południowo zachodnim. Wzgórze w oddali to Bukowica. Widać także fragmenty płaskiej Doliny Górnej Wisły, części Kotliny Oświęcimskiej.

Poruszamy się teraz drogą asfaltową. Kiedyś był to trudny do przebycia polny trakt.Na poboczach sporą część zarośli tworzy róża dzika - Rosa caninaZerkamy teraz w kierunku wschodnim. Wyraźnie widać przypominający prostokąt las zwany Obserwator. A poza tym teren jest prawie równinny.Patrząc na zachód widzimy na tle czerwonych dachów parę z chłodni kominowych elektrowni Jaworzno III. Na prawo od niej na tle zieleni majaczy wzgórze Grodzisko w Jaworznie Borach. Wszystko to znajduje się w odległości ponad 16km od miejsca w którym stoimy.Idziemy dalej. Droga wije się dość malowniczo.Widać już krzyż milenijny. Znaczy się pokonaliśmy większy odcinek naszej trasy.Zbliżamy się do kolejnej plantacji wierzby energetycznej. Tym razem jest to wierzba wiciowa - Salix viminalis.

Dla odmiany pole przed krzyżem ozdabiała gorczyca biała - Sinapis alba.

Teraz znajdujemy się w okolicy, gdzie droga wyraźnie odbija w kierunku północno-zachodnim.

Tutaj, tuż za zakrętem napotkaliśmy obficie owocujący dąb szypułkowy - Quercus robur. Drzewo było niewielkie. Jego pokrój był zbliżony do bonsai.

Ciemna zieleń i widoczny na horyzoncie znak oznaczają miejsce, gdzie znajduje się teren obejścia pałacu.Kamieniami budującymi ten mur już kiedyś katowałem. Teraz skupmy się na zielonym. Zauważmy rosnący blisko niego sumak odurzający - Rhus typhina.Poza tym są paprocie. Dominuje zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.Są jeszcze trawy, w tym wiechlina spłaszczona - Poa compressa.Mur przerasta także sumak odurzający - Rhus typhina.

Za murem widać budynek kuźni.Po murze wije się kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Po przeciwnej stronie drogi barwną kopkę na stodole utworzył winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quinquefolia.Ponownie zerkamy do ogrodów przy pałacu. Teraz zza muru wyłania się młody jesion wyniosły - Fraxinus excelsior oraz dość stary, owocujący dziki bez czarny - Sambucus nigra.Jesteśmy teraz przy głównym skrzyżowaniu w Płazie górnej i oglądamy odnowioną wersję osławionego napisu na plebanii.

Wchodzimy teraz na teren parku podworskiego. Droga wiedzie wśród bardzo wyniosłych jesionów wyniosłych - Fraxinus excelsior.Zobaczymy tutaj sporo rzeźb z drewna topolowego. Oto przedstawienie św. Floriana.Jedną z osobliwości parku jest okazały modrzew japoński - Larix kaempferi .

Inną osobliwością jest okazały cis pospolity - Taxus baccata. Krzew po kilku ciężkich przejściach odżył i jak widać ma się dobrze.Wkrótce potem przyjechał autobus i wróciliśmy do świetlicy W Chranowie Stelli, gdzie czekały na nas dania z grilla.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji