Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-30 Chrzanów - przez Piekło do Byczyny - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5531
od września 2006

2012.09.04 22:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tedy znajdujemy się przy południowym skraju Piekła i ruszamy zdecydowanie na wschód. Na mapie firmy Compass trasę objętą tym fotoreportażem oznaczyłem kolorem czerwonym.Od teraz aby nie pobłądzić wystarczyło, jak to się powiada wziąć Matyldę pod pachę i gnać przed siebie. Tutaj po lewej stronie drogi mamy Piekło a za rzeką Libiąż.W rzece znajduje się sporo moczarki kanadyjskiej - Elodea canadensis.

Tu i ówdzie pojawia się rześl - Callitriche.Są też glony, głownie zielenice.Ciecz w rzece jest trochę mętna.A tak w tej okolicy wygląda terytorium Libiąża. W ekotonie tego boru widać dominację pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica.Tutaj widzimy libiąskiego świerka pospolitego - Picea abies, który położył się na chrzanowską stronę.Kanał Matylda to niepokorna rzeka, o czym świadczy to zakole.Stojąc na drodze patrzymy pod nogi, a tutaj bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.Las Piekło to bór mieszany.A to znowu Kanał Matylda. Ozdobą tego odcinka są szablaste liście kosaćca żółtego - Iris pseudoacorus.Rzekę skutecznie tamuje tutaj moczarka kanadyjska - Elodea canadensis spowalniając jej bieg a zarazem filtrując znajdującą się w jej korycie ciecz.Droga którą idziemy teraz wygląda tak. Piekło w dalszym ciągu jest po lewej stronie.A Kanał Matylda ginie wśród gęstych pokrzyw zwyczajnych - Urtica dioica. Górą niejaka ozdobę stanowi sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.A teraz niejakie zaskoczenie. Otóż okazało się, że skrajem lasu i drogi posadzono tutaj topolę mieszańcową - Populus x hybrida "Genewa". Oto jej liście a następnie okazały pień

I kolejny rzut oka na rzekę, która w tej okolicy zdecydowanie przekroczyła wszelkie uregulowania. Teraz dość płynnie minęliśmy Piekło i znajdujemy się na trawersie lasu Kępie.Nad rzeką nachyla się jakaś wierzba.Skrajem lasu ciągnie się szpaler topól mieszańcowych - Populus x hybrida "Geneva".A w korycie rzeki widać kolejne etapy samoistnej deregulacji.A droga w dalszym ciągu jest zielonym traktem.A rzeka w dalszym ciągu ginie w gęstwie pokrzywy zwyczajnej - Urtica dioica.Teraz po stronie chrzanowskiej natrafiamy na na prawdę gęsty drzewostan.Ozdobą tej okolicy wydaje się być śnieżnobiała brzoza brodawkowata - Betula pendula.Dla odmiany w korycie rzeki wyróżnia się ostrożeń warzywny - Cirsium oleraceum.

Zbliżamy się do miejsca, gdzie od rzeki w kierunku północnym odbija pomarańczowy szlak rowerowy.Zerkamy w tej okolicy na rzekę prześwitującą pomiędzy gałęziami wierzby.W tym rejonie uchował się jeden z progów z okresu, kiedy dziką Śmidrę zwaną też Kątecką Wodą, Śmierdzącą Wodą, Śmierdzonką przerobiono na Kanał Matylda.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji