Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-30 Trzebinia Młoszowa - odkrywanie góry Kowalikowej - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5601
od września 2006

2012.09.13 21:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy naszą wędrówkę stokami góry Kowalikowej. Właśnie jesteśmy blisko szczytu na krawędzi lasu. Teraz będziemy się poruszać trasą oznaczoną na mapie firmy Compass kolorem czerwonym. Idziemy oczywiście w kierunku wschodnim.Żegnając się z lasem podziwiamy okazałą nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.Zaraz potem wkraczamy w gąszcz nawłoci. Dominuje nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis. Na pierwszym planie, chociaż jest to szczytowa partia wzgórza dominuje ostrożeń błotny - Cirsium palustre.

Na skraju lasu trafił się jeszcze klon jawor - Acer pseudoplatanus. W tle po prawej stronie widać kolejną okazałą nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.Patrząc pod nogi zauważam rozetę liści ostrożnia błotnego - Cirsium palustre.Były tutaj także wysokie starce. To bardzo nieprawdopodobne, ale wiele wskazuje na to, że wyrasta tutaj starzec nadrzeczny - Senecio fluvialitis.Trafił się nawet sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum.Teren powoli staje się bardzo przyjazny dla piechurów.Idąc mijamy kolejne skupisko podejrzanego starca, być może Senecio fluviatilis.Jesteśmy już na otwartej przestrzeni i spoglądamy w kierunku północnym. Tak stąd prezentuje się rezerwat Ostra Góra.Zerkając na wschód aż trudno nam uwierzyć, że teraz spacer będzie przysłowiową bułką z masłem.Oczywiście to nie jest zwykłe uprawiane pole uprawne. To ponadto siedlisko dla centurii pospolitej - Centaurium erythraea.Teraz spoglądamy w kierunku północno-wschodnim. Oto zabudowa Psar.I znowu fragment łąki na szczycie wzgórza. Za chwilę osiągniemy szczyt wzgórza.Po drodze zerkamy na południowy-wschód. Na wzniesieniu nie widać ruin zamku Tenczyn w Rudnie. Zielona plama w dole to lasy porastające Nieckę Dulowską, zachodnią część Rowu Krzeszowickiego.Zerkając bardziej na południe widzimy przełęcz pomiędzy wschodnią a zachodnią częścią Grzbietu Tenczyńskiego. Po prawej stronie wyraźnie zaznacza się kostka lasku zwanego Obserwator w okolicy Kamionki Małej.

Zerkając kolejny raz pod nogi zauważyliśmy dzwonek rozpierzchły - Campanula patula.

Oto kolejny widok południowych stoków Kowalikowej Góry. Pasmo lasu zamykające lukę pomiędzy drzewami to Parowy Karniowickie.A to już szczytowa równina.Poruszamy się wzdłuż jej krawędzi szukając dogodnego zejścia.Na razie jest to królestwo jeżyn - Rubus sp. sp.Teraz patrzymy na obniżenie przy wschodniej krawędzi wzgórza. Zabudowa w lewej części to Karniowice a po prawej to Dulowa.Teraz przyglądamy się Karniowicom. W najgorszym przypadku to one byłyby celem naszego zejścia.Na razie szliśmy ostrożnie i dlatego mogliśmy podziwiać goryczuszkę orzęsioną - Gentianella ciliata.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji