Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-05 Jaworzno - przystanek Urząd Miejski
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5606
od września 2006

2012.09.16 12:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Czas na pierwszy wrześniowy wątek, chociaż zostało mi jeszcze to i owo z wakacji. Proponuję zapoznać się z materiałem, który zgromadziłem czekając kilkanaście minut na pojazd w kierunku Chrzanowa. Tak na wszelki wypadek mapa firmy Compass, gdzie kolorem żółtym jest oznaczone dokumentowane miejsce.Zasadniczo, chciałem tylko poczekać na pojazd, ale moją uwagę przykuł pniak po wiązie górskim - Ulmus glabra, który właśnie ożył, wypuszczając kępy pędów.Oto zbliżenie jednej z gałązek. Drzewo oznaczyłem sięgając jednak do zdjęć archiwalnych, gdzie miałem jego pełną dokumentację.Teraz na chwilę przyjrzyjmy się jego barwnemu otoczeniu. Tutaj wzrok przyciągają filetowe główki koniczyny łąkowej oraz żółte płaty komonicy zwyczajnej - Lotus corniculatus.Nieco dalej od pniaka pojawiła się większa kępa pędów wiązu górskiego - Ulmus glabra. Prawdopodobnie odbiły one z pozostawionych po wycince korzeni.Tutaj już o wiele lepiej widać, że to jest wzmiankowany gatunek.

Teraz zajmiemy się roślinnością zielną. Na początku chaber łąkowy - Centaurea jacea. na prawo od niego widać kępę krwawnika pospolitego - Achillea millefolium.

Dalej idzie driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca.Potem z zielonego tłumu wybrałem wiesiołka - Oenothera sp. sp.Skonfrontowałem go z jastrzębcem kosmaczkiem - Hieracium pilosella.Tuż obok zauważyłem bylicę pospolitą - Artemisia vulgaris oraz jakiś mniszek - Taraxacum sp. sp. porażony przez mączniaka. Teraz jest to Podosphaera fusca.A to drugi osobnik chabra łąkowego - Centaurea jacea. Widać to po charakterystycznych, owalnych błoniastych przyczepkach na łuskach okrywy.

Czas na kolejnego żółtka. Oto sesja zdjęciowa z prosienicznikiem szorstkim - Hypochoeris radicata.

Porównajmy go z brodawnikiem jesiennym - Leontodon autumnalis.Była tutaj także cykoria podróżnik - Cichorium intybus.

Ta zielona kępa to tylko rukiewnik wschodni - Bunias orientalis.Całość wątku kończę rzutem oka na rosnący obok niego szczaw polny - Rumex acetosella f. multifida. Gwoli ciekawości czescy botanicy dokonali rewolucji i dla nich ten gatunek to Acetosella vulgaris f. multifida (L.) Dostál. Na szczęście to ujęcie wzbogaciło tylko listę synonimów Rumex acetosella jako takiego.

Wkrótce potem zauważyłem nadjeżdżający minibus.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji