bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06-07 Od Gorzowa Chrzanowskiego do Bobrku
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5684
od września 2006

2008-06-07 Od Gorzowa Chrzanowskiego do Bobrku #1

2012.09.23 08:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę czerwcową sobotę odbyliśmy pierwszą w naszej historii wyprawę czasoprzestrzenną. Hasło wiodące wyprawy brzmiało Od Gorzowa Chrzanowskiego do 18.00. Plan był ambitny, niestety, doszliśmy tylko do 16.00, ale o tym dlaczego tak się stało opowiem w drugiej części. Na punkt startu dotarliśmy po prostu pociągiem. Oto mapa firmy Compass z trasą, która przeszliśmy w pierwszym etapie.Ruszamy po prostu na południe. Na początku chmiel zwyczajny - Humulus lupulus oplatający drzewaWśród drzew wystąpiła między innymi topola szara - Populus x canescens.Na podmokłej łące, zaraz za zaroślami znaleźliśmy łan rdestu wężownika - Polygonum bistorta.

Było tak też sporo kosaćca żółtego - Iris pseudoacorus.Dość szybko wyszliśmy nad Wisłę. Teraz oglądamy bardzo ciekawe miejsce. Z dołu rzeka Przemsza, górą pasek lądu, dalej Wisła. Znaczy się widzimy czubek województwa śląskiego wcinający się w województwo małopolskie. Historycznie jest to, ale tylko ja to tak nazywam, "zakątek dwu cesarzy". Znaczy się po środku były Prusy, po bokach Austria.Zanim przyjrzymy się bliżej tamtemu miejscu zobaczmy jedno z zabezpieczeń przeciwpowodziowych.A teraz ten czubek z bliska. Zarazem jest to umowny zerowy kilometr Wisły.A teraz chwila botaniki. Oto częsty w tej okolicy dzięgiel litwor nadbrzeżny A. archangelica subsp. litoralis (Fr.) Thell.

I jeszcze jedno ujęcie czubka województwa śląskiego. Właśnie ten widok zachęcił mnie do zorganizowania później kilku wypraw w tę okolicę.Idziemy teraz dość szybko przed siebie, początkowo z biegiem Wisły.W tamtym czasie jeszcze masowo nie pstrykałem. Oto wierzba biała - Salix alba i kwitnący dziki bez czarny - Sambucus nigra sfotografowane w drodze do Bobrku.Bliżej parku natrafiliśmy na takie rozlewiska.Na skraju parku naszą uwagę zwrócił desant dębu szypułkowego - Quercus robur.Zapewne było to potomstwo tego pomnikowego olbrzyma.

Na następnie bardzo szybko dotarliśmy w okolicę pałacu, na on czas mocno zaniedbanego. Tutaj sfotografowałem okazały drzewiasty cis pospolity - Taxus baccata.

Kondycja drzewa nie budziła naszych zastrzeżeń.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji