Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-14 Pogorzyce - kilka chwil na Żelatowej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5692
od września 2006

2012.09.25 22:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W ramach weryfikowania atrakcji turystycznych Chrzanowa było by grzechem nie wpaść na Żelatową. Ponieważ dopiero co popełniłem kilka fotoreportaży z tego miejsca od razu zerkamy na mapę firmy Compass.W miejscu gdzie znajduje się duże żółte koło pokazałem, że reklamowany dla tej okolicy punkt widokowy właściwie nie istnieje. Tego dnia wyglądało to tak. Na lewo Grodziska na prawo Bukowica.Następnie bardzo szybko udaliśmy się do końca ulicy Gajowa aby podejść od góry do "Źródełka pod Bukiem". Miejsce, przez które należy od tej strony wejść do lasu jest przemyślnie ukryte.W tym momencie student, mieszkaniec Chrzanowa stwierdził, że gdyby nie moja pomoc, to odnalezienie tego miejsca zajęło by mu więcej czasu. A przecież jest to oferta skierowana także dla ludzi z zewnątrz.
Teraz ścieżkę już widać.Znajdujemy także znaki przyrodniczej ścieżki dydaktycznej, świadczące o tym, że nasz wybór w kwestii miejsca wejścia do lasu był słuszny.Powoli zaczyna pokazywać się wąwóz, który jest tutaj wiodącą atrakcją.

Wchodzimy teraz do wnętrza lasu pokonując niezbyt uciążliwe zarośla.Tylko w ten sposób możemy w pełni ocenić głębię wąwozu.Oto paproć z oddali oraz po przybliżeniu. Odnoszę wrażenie, że jest to nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.

Oto kolejne widoki. Sądzę, że tutaj komentarz jest zbędny.

Zmieniamy miejsce. Schodzimy w dół. Wbrew pozorom to nie chaszcze tylko odcinek ścieżki.Ponownie podchodzimy do krawędzi.

Poprzez przekrój, przypominający literę V widać wyraźnie, że to dzieło rzeki.Zerkamy teraz na wyższą partię stoku po lewej stronie wąwozu.Tam znajduje się kilka bocznych "dopływów".Teraz ponownie zerkamy na dno głównego ciągu. Tutaj pojawiają się pierwsze ślady cywilizacji.Zaczynamy schodzić w dół stoku.Ślady cywilizacji są coraz bardziej widoczne.Nie mieliśmy czasu zastanawiać się, kto jest ich sprawcą. Liczył się okazały buk nad źródłem. Zdjęcie jest nieostre, ale mam nadzieje, że to nie przeszkodzi w podziwianiu tego okazałego drzewa.A teraz coś, czego brakowało w dotychczasowych wątkach o tej okolicy. Źródełko jako takie.Następnie bardzo szybko ruszyliśmy pod górę, bo inne punkty czekały.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji