Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-14 Chrzanów - w drodze do Katarzyny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5698
od września 2006

2012.09.27 03:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugim odcinku będziemy się poruszać po miejscach oznaczonych na mapie firmy Compass kolorem czerwonym.Na razie jesteśmy jeszcze nad Chechłem i spoglądamy na zarośla w których skrywa się rzeka.Po przejściu kilkudziesięciu metrów jeszcze raz schodzimy nad wodę.Na początku widzimy gigantyczny śmietnik.Potem to miejsce, gdzie od kilka lat śledziłem efekt odbicia.

Rzeka w tym miejscu usiłuje przebić się na wprost, ale na razie raptownie skręciła pod kątem prostym i płynie dalej. Takie rzeczy to tylko nad dzikimi ciekami.Miejsce, gdzie rzeka pierwotnie uderza w cypel znajduje się z prawej strony zdjęcia. Zapewne w jej powstrzymaniu mają swój udział dwa duże drzewa.Jeszcze dwa zdjęcia pokazujące rzekę z przełomem.

Teraz opuściliśmy wodę i ruszamy stanowczo w kierunku mostu. Po drodze mijamy malowniczy winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocisus quinquefolia.

W tym momencie znaleźliśmy ponownie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.Powróciliśmy do pozostawionego pod kościołem samochodu i podjechaliśmy do drugiego punktu. Teraz robimy niewielką pętelkę na warpiach Kopalni Rospontowa.

Część tych atrakcji turystycznych także pełni funkcję koszy na śmieci.

A poza tym jest tutaj lilia złotogłów - Lilium martagon, teraz jak to się powiada zejściowa.Towarzyszą jej nader liczne w tym miejscu przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.Teraz będą dwa widoki lasu jako takiego.

Jeszcze jeden kosz na śmieci.I ostatnie spojrzenie na ten las. Warpie znajdują się głównie w części północnej.Teraz będzie kolejna zmiana miejsca. Podjechaliśmy do zakończenia ulicy Kamienna. Jesteśmy przy skraju lasu, który skrywa byłą kopalnię galmanu Katarzyna. Tędy biegnie odcinek przyrodniczej ścieżki dydaktycznej. Oto co wita turystę.Nie ukrywam, że sam ją tędy na zlecenie Urzędu Miejskiego poprowadziłem. wówczas tych znaków nie było. Oczywiście poszliśmy dalej. Rozumiemy interes kopalni i troskę o bezpieczeństwo.Idąc w kierunku kamieniołomu mijamy kruszynę pospolitą - Fragula alnus.Ścieżka jest a jakoby jej nie było.Drzewo w końcu tego odcinka trasy to dąb bezszypułkowy - Quercus petraea o dość osobliwie ukształtowanych blaszkach liściowych.

Mijamy oraz ignorujemy kolejne tabliczki ostrzegawcze.

Przechodzimy skrajem drzewostanu z dominującą sosną zwyczajną - Pinus sylvestris.W końcu odnajdujemy pierwsze znaki przyrodniczej ścieżki dydaktycznej.Oto dalsze fragmenty ścieżki.

A na zakończenie wyraźna informacja, że znajdujemy się we właściwym miejscu, czyli przystanek nr. 8.Przystanek nr. 8 to punkt widokowy na kamieniołom Żelatowa. Po więcej informacji zapraszam do odcinka trzeciego.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 27.września.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji