Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-29 Libiąż, krótko o rajdzie rowerowym
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5735
od września 2006

2012.09.30 16:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tę sobotę odbył się w Libiążu rajd rowerowy. Zostałem na tę okoliczność wynajęty celem przybliżenia niektórych osobliwości przyrodniczych, dlatego w dużym uproszczeniu można przyjąć, że motorem powstania tego i kilku kolejnych fotoreportaży było Libiąskie Centrum Kultury. Przy okazji zareklamowałem to miejsce w sieci, więc można będzie się spodziewać jeszcze większej oglądalności. Na początku pierwszy odcinek trasy rajdu i dwa miejsca w których było mi dane coś powiedzieć.Pierwszym punktem był północno-wschodni narożnik wzgórza Strzałba. Wzniesienie dominujące na horyzoncie to wzgórze Zbójnik, część masywy Żelatowej.Widok w kierunku północnym jest mniej ciekawy według tego zdjęcia. W realu widać więcej szczegółów od Balina na zachodzie po Chrzanów na wschodzie a w tle Trzebinię.Teraz patrzymy bardziej na wschód. widać obszar od Żelatowej po Bukowicę. Pomiędzy nimi znajdują się wzgórza Grodzisko Wielkie oraz Grodzisko Małe. Zza niego wyłania się Lipowiec.Na południu niemalże jak na dłoni mieliśmy Beskidy.Tutaj pod nogami niemalże na każdym kroku widać było dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis.

Z tego miejsca zerkamy jeszcze na wschód i patrzymy na Jaworzno.Zmieniamy miejsce postoju. Przemieszczamy się do punktu drugiego. Stąd ponownie oglądam Żelatową i Zbójnik.Następnie zerkam na Bukowicę.Spoglądamy także na Beskidy.Aby nie zepsuć sobie przyjemnych wrażeń odradzam spoglądania pod nogi. Ja z czystego obowiązku kronikarskiego musiałem tak uczynić.

Następnie bardzo szybko przemieściliśmy się do kolejnego punktu. Ten odcinek pokazuje ta mapa firmy Compass.Tak w tej okolicy wygląda Wisła. Pojawiła się jednak kontrowersja, czy to aby na pewno właściwa rzeka. Moim zdaniem tak. To jest to jej pierwotne czyli właściwe koryto. Na południe od tego miejsca biegnie dość długi kanał, od rejony Dworów na trawersie Gromca po rejon Mętkowa, po ale to tylko ręką ludzką uczyniony skrót. Obydwa koryta prowadzą aktywnie wodę a widoczny na drugim brzegu ląd został tym sposobem przemieniony w wyspę.

Ostatnie dwa zdjęcia wykonałem na mecie. Na początku jedlica Douglasa - Pseudotsuga menziesii.Dalej idzie rosnący nad groblą stawu Pusty modrzew szkocki - Larix leptolepis

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji