Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-29 Libiąż Piła - niedaleko hałdy - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5747
od września 2006

2012.10.02 17:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kontynuujemy wędrówkę wokół tytułowej hałdy, bo innego wyjścia nie ma, a wracać się nie przystoi. Teraz na mapie firmy Compass będzie to ciemnoniebieska plama.W tej części w składzie hałdy dominuje piaskowiec. W oddzielającym ją od drogi drzewostanie dominuje topola osika - Populus tremula. W jej cieniu zobaczymy młode dęby szypułkowe - Quercus robur. Droga jest dość dobra.

Hałda i zejściowa zieleń tworzą bardzo ciekawy kolorystyczny kontrast.Tym nie mniej nader często na skraju rowu okalającego zwał zobaczymy pojedyncze drzewa, Oto czeremcha zwyczajna - Padus serotina.

Podobnie jak w poprzednim odcinku towarzyszy jej czeremcha amerykańska - Padus serotina.Zaraz za nim pojawia się bardziej okazały dąb szypułkowy - Quercus robur.Wystarczyło przejść odpowiednio długi odcinek aby w końcu dostrzec szyb kopalni Janina.Po pewnym czasie na horyzoncie zauważyłem podejrzaną jasną plamę.W drodze do niej mijam szpaler młodej topoli osiki - Populus tremula.

Jasna plama okazała się być trzema izolowanymi kupami śmieci z dominacją kategorii budują, remontują, urządzają.Trudno, nie sposób przejść obok tego obojętnie. Musiałem to solidnie udokumentować.Wiem, że niektórzy oglądają moje fotoreportaże z przyjemnością. Obawiam, że po takim ładunku śmieci będzie musiał pozostać pewien niesmak.Warto wiedzieć, że właśnie takie obrazki, między innymi z rodzinnego miasta spowodowały, że poseł Tadeusz Arkit, były burmistrz Libiąża przyczynił się do uchwalenia ustawy śmieciowej.Zapewne twórcom tych instalacji wydawało się, że znaleźli ustronny zakątek, w którym nikt tego nie znajdzie. Obejrzałem sobie ten teren na zdjęciach z Geoportalu. Wiem, że przedstawia on stan z roku 2009. Tam tych śmieci nie widać, znaczy się sprawa jest dość świeża.Czas jednak na trochę przyjemniejsze obrazki. Na początku, jako że żółć nas zalewa obejrzyjmy nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.W trawie zieleniły się liście szczawiu zwyczajnego - Rumex acetosa.Było tam jeszcze trochę śmieci, ale w porównaniu z tym co na drodze nie miało to większego znaczenia.Dlatego obejrzyjmy sobie koszyczek jastrzębca kosmaczka - Hieracium pilosella.Następnie zerkniemy na niebieską główkę jasieńca piaskowego - Jasione montana.Całość kończymy spojrzeniem na kwiat goździka kropkowanego - Dianthus deltoides.Następnie dość szybko znalazłem się na ulicy Gromieckiej, ale to co tam zobaczyłem będzie tematem kolejnego wątku.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji