Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-01 Jaworzno - teren po Kościuszce - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5755
od września 2006

2012.10.04 06:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po raz kolejny opowiadam o pewnej ostoi dzikiej przyrody w Jaworznie. Jest to plac powstały po wyburzeniu szybu Kościuszko KWK Jaworzno. Miejsce to, oznaczone tym razem na mapie firmy Compass niebieskim kołem pokazywałem co najmniej siedem razy.Od dłuższego czasu mówi się, że ma tutaj powstać galeria handlowa. Na razie jest jak jest. Znaczy się powstał już fragment bardzo dobrej, prowadzącej donikąd drogi. W tym odcinku poruszam się ze wschodu na zachód trawersując wzdłuż ulicy Kolejowej. W tle widać hałdę, którą ja nazywam Góra Kościuszki.A poza tym są zarośla w których rządzi nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis. W tle pojawia się elektrownia.Po nogami najbardziej rzuca się w oczy lucerna pośrednia - Medicago x varia.W zielonym tłumie wyraźny akcent stanowi cykoria podróżnik - Cichorium intybus.

A poza tym znajdujemy to co elegancko zwie się zwałką budowlaną.

Na tym świeżym gruncie pojawił się dwurząd murowy - Diplotaxis muralis.Jest też sporo komosy białej - Chenopodium album.Nie brak oczywiście kolejnych łysych pagórków.Tutaj, na przełęczy pomiędzy nimi znalazłem największe lokalne skupisko dwurzędu murowego - Diplotaxis muralis.Kolejny, raczej ciemnobrązowy tłum buduje bylica pospolita - Artemisia vulgaris.

Niezbyt duże połacie zajmuje rdestowiec ostrokończysty - Reynoutria japonica.Są też grzyby. Oto mączniak - Microsphaera trifolii na nostrzyku białym - Melilotus albus.A poza tym po wielkiej wycince sprzed kilku lat drzewa powróciły. Ciemna zieleń to robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.W tej monotonii o pewien czas pojawiają się barwne akcenty, tak jak ta lnica pospolita - Linaria vulgaris.Oto ostatnia ścieżka, którą idę w tym odcinku.Także tutaj nie brak gruzu.Litościwie stara się go ukryć nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Ponadto trafił się ładny akcent, którym jest bniec biały - Melandrium album.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 04.października.2012)

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 04.października.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji