Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-01 Jaworzno - teren po Kościuszce - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5760
od września 2006

2012.10.04 22:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tej części tego fotoreportażu będę się przemieszczał wężykiem od rejonu ulicy Rzemieślniczej po Grunwaldzką. Ponieważ trudno dokładnie określić ścieżkę przejścia pozostaniemy przy mapie firmy Compass, na której penetrowany obszar jest oznaczony niebieskim kołem.Zaczynamy od widoku ogólnego w kierunku wschodnim. Po prawej stronie widać fragment hałdy nazywanej przeze mnie Góra Kościuszki.Pod nogami nie jest już tak malowniczo.Z tego miejsca udokumentowałem brodawnik jesienny - Leontodon autumnalis.Następnie zwróciłem uwagę na rumianek bezpromieniowy - Matricaria suaveolens.Większe połacie zajmowała tutaj gorczyca polna - Sinapis arvensis.

Był też wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.

Za zwałem ziemi przycupnął jeszcze bieluń dziędzierzawa - Datura stramonium.Następnie zwróciłem uwagę na owocujące mniszki - Taraxacum sp. sp.

Jasnozielony budynek, który teraz widać wyraźnie mieści między innymi Wydział Ochrony Środowiska. Żółto kwitnące rośliny na pierwszym planie to dziewanny.W oparciu o przedstawione na poniższych zdjęciach cechach stawiam na dziewannę kutnerowatą - Verbascum phlomoides.

Oto kolejne widoki w kierunku hałdy.

Zwracam się teraz ponownie w kierunku zachodnim. Mijam już pokazywane w pierwszej części zarośla z udziałem robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Postanowiłem nieco dłużej zatrzymać się przy tym gruzowisku.Na początku mamy siewki bylicy piołun - Artemisia absynthium.Dalej idzie monokultura komosy białej - Chenopodium album.Jednakże nader uroczo wyglądała w tym otoczeniu psianka czarna - Solanum nigrum.

Ruszam teraz zdecydowanie w kierunku przystanku autobusowego.Po drodze zaliczam tę niewielką nieckę.

Tutaj pozwoliłem sobie na pewne eksperymenty wizualne. Oto krajobraz z maruną bezwonną - Tripleurospermum maritimum ssp. inodorum.Jest też łan nostrzyku białego - Melilotus albus pobielonego przez mączniaka - Microsphaera trifolii.Dalej aż do przystanku rozciąga się już zadbany trawnik.Na wschód od niego znajdują się jednak chaszcze.Dlatego pozwoliłem sobie skończyć ten fotoreportaż sesją fotograficzną z ostem natroszonym - Carduus acanthoides.

Już wkrótce w tej okolicy ma powstać galeria handlowa. Przy okazji ta ostoja dzikiej przyrody zostanie w jakiś sposób ucywilizowana.

#18538
od września 2006

2020.10.09 19:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Psianka czarna z tego wątku to również Solanum nigrum L. ssp. schultesii. Do tej pory nie zwracałem na to uwagi.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji