bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-01 Starczynów, Długoszyn, Mysłowice, czyli trzy pierwsze fotoreportaże
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5782
od września 2006

2008-01 Starczynów, Długoszyn, Mysłowice, czyli trzy pierwsze fotoreportaże #1

2012.10.08 21:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kilka dni po zakupieniu swojego Olympusa po raz pierwszy zabrałem go w teren. Okazją było kręcenie filmiku dla CTv Jaworzno. Na plan filmowy wybraliśmy byłą Pustynię Starczynowską. Na mapie firmy Compass miejsce to oznaczyłem żółtym kołem. Było to 6 stycznia.Była Pustynia Starczynowska to teraz las sosnowy. Oto gałązka sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Pomiędzy sosnami był także rozłożysty młody dąb szypułkowy - Quercus robur.Nasz plan filmowy przecinała droga. Po jej lewej stronie widać szpaler dębu czerwonego - Quercus rubra vel. Quercus borealis Maxima.Sosny zwyczajne - Pinus sylvestris rosły tutaj w zwarciu.Drzewo po prawej stronie to sosna czarna - Pinus nigra.Oto zbliżenie jej gałązki.Oczywiście miałem zamiar zrobić znacznie więcej zdjęć, ale aparat powiedział, że ma dość. Wówczas uświadomiłem sobie, że zapomniałem o czymś naprawdę bardzo ważnym, czyli dokupieniu karty pamięci. Ten brak uzupełniłem następnego dnia. Wówczas też postanowiliśmy nakręcić kolejny film dla CTv Jaworzno. Tym razem wybraliśmy się do Jaworzna Długoszyna. Oto ta okolica na mapie firmy Compass.Tym razem wykonałem aż 15 zdjęć. Pierwsza seria przedstawia południową stronę nasypu kolejowego, tam gdzie żółta kreska przecina literę Y. Był to po prostu łan skrzypu zimowego - Equisetum hiemale.

Oto zbliżenie jego kłosów zarodnionośnych.

Ponieważ jest to skraj lasu sfotografowałem jeszcze gałązki sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Oczywiście najbardziej zależało mi na kroplach wody na końcach igieł.

Następnie przeszliśmy na drugą stronę linii kolejowej. Tutaj zainteresowaliśmy się drugim końcem rzeki Kozibród. Jak widać po lodzie na brzegach rzeka prowadziła już więcej wody niż teraz.Kozibród wpada do Białej Przemszy. Oto złamane Olsze czarne - Alnus glutinosa na jej prawym brzegu.Oto widok ogólny tej okolicy. Patrzę oczywiście pod prąd.A teraz będą trzy widoki z biegiem rzeki.Ostatnie zdjęcie przedstawia kopułę pędów chmielu zwyczajnego - Humulus lupulus na krzewach. Aby wykonać to zdjęcie przeszedłem na lewy brzeg Koziegobrodu.Tym razem w wykonaniu większej ilości zdjęć przeszkodził brak czasu.
10 każdego miesiąca bywam w Jaworznie. Tym razem skorzystałem z okazji i wpadłem na chwilę do mysłowickiej redakcji, której biuro znajdowało się nieopodal rynku. Tym razem zdjęcia wykonałem w dwu miejscach oznaczonych na mapie firmy Compass kółkami niebieskim oraz żółtym.Tam gdzie jest niebieskie kółko znajduje się zaplecze rynku. Tutaj uchwyciłem wierzbę mandżurską w odmianie pogiętej. Teraz jest to Salix babylonica ssp. pekinensis "Tortuosa". przedtem znałem ją jako Salix matsudana.Następnie bardzo szybko opuściłem rynek udając się w kierunku przystanku autobusowego. Tutaj w obrębie żółtego koła sfotografowałem klon zwyczajny w formie kulistej - Acer platanoides "Globosa". Bardziej zaciekawiło mnie widoczne gniazdo.Uzupełnieniem kompozycji była zimozielona irga Dammera - Cotoneaster dammeri.Po wykonaniu tych zdjęć pojechałem do Jaworzna.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji