bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-01-20 Jaworzno, Cezarówka Dolna, Stawy Trzykrotka
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5783
od września 2006

2008-01-20 Jaworzno, Cezarówka Dolna, Stawy Trzykrotka #1

2012.10.09 08:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To była niedziela. Musieliśmy koniecznie nakręcić kilka migawek dla telewizji CTv Jaworzno, bo widzowie ponaglali. Pojechaliśmy zatem tak blisko Chrzanowa, jak tylko się dało. Oto mapa firmy Compass z zakreślonym miejscem akcji.Zima tego roku była łagodna. Stawy, wyrobiska byłej cegielni były tylko tu i ówdzie muśnięte lodem. Patrzymy na pierwsze stawy po lewej, czyli wschodniej stronie drogi. Na brzegu zbiornika rośnie robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia. Widać także pałkę szerokolistna - Typha latifolia oraz sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.

Kolejna trawa na pierwszym planie sprawia wrażenie trzcinika - Calamagrostis.

Odchodząc od stawu zauważyliśmy w zaroślach wierzbą pięciopręcikową - Salix pentandra. Trzyma ona swoje owoce bardzo długo. tym razem były jeszcze liście z jakimś grzybem. Możliwe, że to tylko telia Melampsora larici-pentandrae.Następnie dość szybko przeszliśmy w kierunku biegnącej tutaj niegdyś linii kolejowej. Oto połamana wierzba iwa - Salix caprea. Na jej pniu wyrasta czyreń. Prawdopodobnie jest to Phellinus igniarius.

Następnie tytułem eksperymentu pozwoliłem sobie wykonać makro z rozety ostrożnia błotnego - Cirsium palustre.Rów oddzielający linię kolejową od stawów był pokryty nieco grubszą warstwą lodu.

Na zachód od stawów znajduje się zarastająca drzewami, ale wciąż jeszcze zasadniczo trawiasta przestrzeń.Zaczynamy wracać. Teraz testując możliwości swojego aparatu fotografowałem drzewa odbijające się w częściowo roztopionej wodzie.

Jak widać większa część stawów sukcesywnie zarasta niknąc pod szuwarem pałki szerokolistnej - Typha latifolia.Bardzo interesująco wygląda uwięzione pod lodem powietrze, albo gazy wydostające się z butwiejących osadów dennych.Teraz dzięki kręgom na wodzie widać, że ta gałąź się odbija.To też jest odbicie gałęzi drzewa rosnącego nieco dalej od brzegu.Idąc dalej minąłem kolejnego grzyba na wierzbie iwie. Tym razem jest to gmatwica chropowata - Daedaleopsis confragosa.A teraz pierwsze zdjęcie przedstawiające obicie całych drzew w wodzie.Tym nie mniej najbardziej dumny jestem z sesji, której bohaterką była pewna brzoza brodawkowata - Betula pendula.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji