bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-01-30 Jaworzno Pieczyska - prawie Kolorado
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5793
od września 2006

2008-01-30 Jaworzno Pieczyska - prawie Kolorado #1

2012.10.11 22:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia powstawał kolejny film dla CTv Jaworzno. Zatytułowaliśmy go tak jak w tytule wątku. Planem filmowym było barwne otoczenie słynnego nurkowiska Orka, gdzie jeździ się przede wszystkim podziwiać zatopione koparki. Ota ta okolica na mapie firmy Compass.Zaczynamy od miejsca oznaczonego fioletową plamą. Tutaj znajdują się malownicze pokłady czerwonego galmanu.

Pod nimi znajdziemy szare dolomity marmurkowe.W obrębie ich warstw natrafiamy na wkładki toczeńców ilastych, teraz oczywiście twardych głazów.Wróćmy jednak do czerwonego galmanu. Tak wygląda oddolnie.

Zajmuje on tutaj najwyższe piętro, dlatego jest oplatany przez korzenie drzew.Idziemy wzdłuż ściany odkrywki w kierunku południowo-wschodnim. Górą galman, dołem dolomit marmurkowy.

Tego dnia zauważyliśmy rozwijające się kotki wierzby iwy - Salix caprea.

Część dolomitów marmurkowych jest mocno spatynowana po wierzchu.Niektóre z nich kompletnie się rozpadły.Zmierzając do kolejnej ścianki minęliśmy sumaka odurzającego - Rhus typhina.

Oto najciekawsze odsłonięcie dolomitu marmurkowego.W jego pokładzie między cienkimi płytkami tkwił toczeniec ilasty. Nieco ponad 200mln lat temu była to klucha błota poniewierana przez fale morskie. Kiedy zaległa na dnie została stopniowo zasypana warstwami osadu.Oto kolejne kwitnące pędy wierzby iwy - Salix caprea.

Zakwitła także wierzba purpurowa - Salix purpurea.Przechodzimy teraz na prawą, zachodnią stronę drogi. Poruszamy się w obrębie jasnoniebieskiej plamy. Na początku barwna ściana, głównie galmanu czerwonego przecięta szczeliną wypełnioną ochrą.Tutaj też rośnie wierzba iwa - Salix caprea z porostem, który po wielu konsultacjach na tym forum został uznany za pustułkę pęcherzykowatą - Hypogymnia physodes.Następnie wyszliśmy na spękany asfalt, który opanował prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.Następnie udaliśmy się w rejon oznaczony czerwoną plamą. Oto kilka widoków głównego zbiornika.

W najdalej na południe wysuniętej niecce kamieniołomu znajduje się mniejszy, bardzo płytki akwen. On też wyglądał malowniczo.Czas teraz na botaniczne podsumowanie. Oto owocujące głogi - Crataegus.Ponadto zauważyłem tutaj jakąś gruszyczkę - Pirola.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji