Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-10 Jaworzno - spotkałem zardzewiałego krwawnika
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5798
od września 2006

2012.10.14 23:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziesiątego, każdego miesiąca odwiedzam tradycyjnie redakcję tygodnika Co Tydzień. Zwyczajowo przy okazji robię krótki fotoreportaż w drodze z przystanku. Tym razem były to tereny przyległe do ulic Królowej Jadwigi, Farna oraz otoczenie kościoła. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.W rejonie przystanku znajduje się koszony od czasu do czasu trawnik. Tym nie mniej z uporem maniaka zawsze coś tutaj kwitnie.Tym razem zwróciłem uwagę na driakiew żółtawą - Scabiosa ochroleuca.

Nieco dalej pod jak sądzę rozpoczętą instalacja sezonowego lodowiska znalazłem ślaz dziki - Malva sylvestris porażony przez rdzę - Puccinia malvacearum.Bliżej drogi usadowił się chaber łąkowy - Centaurea jacea. Posiada charakterystyczne dla swego gatunku błoniaste, postrzępione przyczepki na końcach łusek okrywy koszyczka.Inną kępę tego gatunku porażał mączniak. Dawniej Erysiphe cichoracearum, teraz Golovinomyces cichoracearum.

Nader intrygująco wyglądała kompozycja krwawnika pospolitego - Achillea millefolium z driakwią żółtawą - Scabiosa ochroleuca.Opuszczam pierwszy placyk. Podążam teraz w kierunku kościoła.

Bliżej skrzyżowania z ulicą Farna zwracam uwagę na szpaler wiśni piłkowanej - Prunus serrulata w odmianie Kanzan.

Bliżej hali Widowiskowo-Sportowej uwieczniłem jeszcze forsycję pośrednia - Forsythia intermedia.A teraz czas na tytułową atrakcję. Oto krwawnik pospolity - Achillea millefolium porażony przez rdzę. Według Tomasza Majewskiego jest to Puccinia cnici-oleracei.

Pomimo tak interesującego znaleziska pozwoliłem sobie jeszcze pod ścianą kościoła pstryknąć trywialną żółtlicę drobnokwiatową - Galisnoga ciliata.

Zasadniczo na tym skończyłem. Zerkając wstecz uchwyciłem jeszcze interesujący efekt Bożego Oka. Budynek po lewej to plebania.Wróćmy jeszcze do rdzy. Chociaż krwawników ci u nas dostatek, do tej pory ten gatunek grzyba znalazłem na tym żywicielu dwukrotnie. Raz w 2001 roku na Borowcu w Chrzanowie, drugi raz w 2003 roku w obszarze zabudowy na wschód od Korzeńca. Teraz jest to trzeci raz. Jak dla mnie wciąż jest to Puccinia cnici-oleracei. Podejrzewam, że podobnie jak w przypadku Puccinia tanaceti ten stan długo nie potrwa.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji