bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-05 Chrzanów - trzy mgnięcia maja
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5799
od września 2006

2008-05 Chrzanów - trzy mgnięcia maja #1

2012.10.15 06:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem proponuję wątek złożony z trzech krótkich fotoreportaży wykonanych w rejonie ulicy Mickiewicza w Chrzanowie. Takich fotoreportaży mam sporo i dlatego od czasu do czasu będą pojawiać się składanki. Po co mnożyć watki ponad potrzebę. Na początku 1 maja w parku w okolicy Muzeum w Chrzanowie. Oto klon jawor - Acer platanoides tuż przy naszym parkingu.Dalej idzie widok w wnętrza parku zza tego drzewa. Po lewej znajduje się dość okazały dziki bez czarny - Sambucus nigra. Jedynym iglakiem w tym tłumie jest jodła pospolita - Abies alba.Dalej idzie sesja z forsycją pośrednia - Forsythia ×intermedia. W tle oczywiście kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Wracam w pobliże Muzeum. Tutaj monitoruję posadzony wiele lat temu płat miesiącznicy trwałej - Lunaria rediviva.Następnie podziwiam gałązkę leszczyny - Corylus avellana na tle cisu pospolitego - Taxus baccata.W zachodniej części parku rośnie grupa okazałych skrzydłorzechów kaukaskich - Pterocarya fraxinifolia. Zza rozłożystego pnia jednego z drzew spoglądamy na kolejny cis pospolity - Taxus baccata.Ostatnie zdjęcie przedstawia fragment łączki z dominującym mniszkiem - Taraxacum sp. sp. Fioletowe plamy z bordowym akcentem to bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.A teraz zmiana nastroju. 5 maja obszedłem kościół p.w. św. Mikołaja aby zapolować na szczątki liliowców, czyli krynoidy w dolomicie diploporowym, który jest jego podstawowym budulcem.Nie silę się na dochodzenie do tego, który to gatunek. Ostatecznie paleontologiem jestem o tyle o ile.

Pewnym przerywnikiem jest kamień z dziurami po wypadłych onkolitach.Ale tym razem krynoidy rządzą.28 maja zatrzymałem się bliżej ronda aby udokumentować łan kosaćca syberyjskiego - Iris sibirica.

Kwiat odwiedziła pszczoła miodna.Zerkam teraz do wnętrza korony kwiatu aby pokazać, że jest to bardzo interesujący widok.W pobliżu rosły uprawne, ozdobne kosaćce bródkowe. Oto spojrzenie do wnętrza korony jednego z nich.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji