Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-09-23 Chrzanów - za porostami po mieście
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5806
od września 2006

2012.10.16 19:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części pomocowego spaceru poruszamy się trasą oznaczoną na mapie firmy Compass kolorem niebieskim.Przekroczyliśmy ulicę Słowackiego. Po drugiej stronie ulicy Oświęcimskiej skrywa się Zuslandia.Tuż przed skrzyżowaniem ulicy Oświęcimskiej z ul. Grunwaldzką mijamy klon zwyczajny - Acer platanoides. Na jego pniu występują nieliczne porosty z rodzaju Physcia. Widać też ślady aktywności grzyba korticioidalnego z rodzaju AtheliaIdziemy teraz ulicą Grunwadzką.W pierwszym zgrupowaniu drzew na korze klonu zwyczajnego - Acer platanoides stwierdzam przede wszystkim misecznicę proszkowatą - Lecanora conizaeoides. Towarzyszy jej także jakaś Physcia.

Podejrzewam, że kolejny porost to raczej Physcia adscendens.

Nieco dalej rośnie klon jesionolistnego - Acer negundo. Na jego korze porostów właściwie nie było.Następnie bardzo szybko przeszliśmy do ulicy Sokoła. Tutaj rośnie sporo ponad 70-letnich klonów zwyczajnych w odmianie kulistej - Acer platanoides cv. Globosa.Także tutaj porosty są nieliczne. Na kilku drzewach wystąpił orzast kolisty - Phaeophyscia orbicularis.

Kolejny szybki przeskok to ulica Piłsudskiego od strony ulicy Oświęcimskiej. Tutaj od kilku lat obserwuję dwie plechy tarczownicy bruzdowanej - Parmelia sulcata.

Drzewa na których wyrastają to klon zwyczajny - Acer platanoides.A to już ulica Focha. Obsadzona jest głogami - Crataegus. Najsilniej opanowane przez porosty jest to pochyłe drzewo.Drzew jest kilkadziesiąt, ale na korze większości z nich brak porostów. Ot co najwyżej jakaś Lepraria względnie misecznica proszkowata - Lecanora conizaeoides.Na głogu zdominowanym przez porosty rządzi Physcia lub Phaeophyscia

Są też pojedyncze tarczownice bruzdowane - Parmelia sulcata.

Ten gatunek został przez naszych lichenologów uznany za Pseudoevernia furfuracea.Na sąsiednich głogach w kilku miejscach wystąpiła pustułka pęcherzykowata - Hypogymnia physodes.

Kolejny punkt to drzewa przy ulicy Majora Grzybowskiego, opodal byłej stacji Sanepidu, gdzie w 2006 roku wykonano ostatnie pomiary stężenia dwutlenku siarki w powietrzu. wówczas wykazano, że tylko w zimie przekracza ono 80 mikrogramów na metr sześcienny, a poza tym oscyluje wokół ilości o połowę mniejszej. Tym nie mniej tutaj było wyjątkowo mało porostów. Wyróżniała się jakaś Candelariella.Pojawiła się też kolejna Phaeophyscia adscendens.

Kończąc na ulicy aleja Henryka znalazłem kolejną plechę tarczownicy bruzdowanej - Parmelia sulcata.Towarzyszyło jej jeszcze coś takiego. Sprawia wrażenie obrostu drobnego - Physcia tenella.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji