Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-25 Niegowonice - Popisana Skała
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5854
od września 2006

2012.10.21 21:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po obejrzeniu Błędowa zostało nam jeszcze trochę czasu. Tedy postanowiliśmy udać się w rejon Niegowonic, między innymi dlatego, że nigdy tam jeszcze nie byłem. Zdecydowaliśmy się na rejon Okrąglicy tuż przy drodze do Ogrodzieńca. Tak to się prezentuje na mapie firmy Compass.W tym odcinku będzie to okolica oznaczona kolorem jasnoniebieskim. Naszym celem jest widoczna z parkingu zaokrągła skałka.Oczywiście zanim ruszyliśmy w górę musiałem zerknąć w pobliskie krzaki.

Do skałki wiedzie doskonale wydeptany trakt. Znaczy się miejsce jest odwiedzane.Po drodze oglądamy niektóre rośliny. Oto lucerna mieszańcowa - Medicago x varia. Tutaj jej brązowożółte kwiaty zlewają się z tłem.Jest też wilżyna ciernista - Ononis spinosa.Część terenu blisko skałki jest silnie zakrzaczona.A to już kolejna lucerna mieszańcowa - Medicago x varia o kwiatach bardziej żółtych.Trafił nam się również oset nastroszony - Carduus acanthoides.

Teraz zerkamy za siebie. Pojazd na parkingu jest. Duże miasto na horyzoncie to Ogrodzieniec.Są też takie przejawy kultury, ale nic to w porównaniu do głównego motywu tego wątku.Teraz spoglądamy ku północnemu wschodowi. Widać inwazję topoli na ten obszar.A to już widok skałki jako takiej. Wiele z nich w tej okolicy ma jakąś nazwę ta nie. Sądzę, że moja propozycja - Popisana Skała jest jak najbardziej adekwatna. Oczywiście możemy się oburzać na ten stan rzeczy, ale skoro żyjemy w drugiej epoce kamiennej istnienie malowideł oraz inskrypcji naskalnych nie powinno nikogo gorszyć. Co najwyżej powstanie problem przypisania ich do konkretnej kultury.Teraz patrzymy w kierunku Niegowonic.Następnie zerkamy na las w którym powinna skrywać się Okrąglica.Wśród roślinności naskalnej wybija się żebrzyca roczna - Seseli annuum.Poniżej oglądamy zarośla derenia świdwy - Cornus sanguinea.Jest też rozchodnik wielki - Sedum telephium.Wracamy jednak do skałki. Postanowiliśmy bowiem obejść ją naokoło.Także tutaj pojawiają się inskrypcje naskalne.

Pomijając napisy widzimy, że skała także wygląda niesamowicie. Czarne smugi to powinno być dzieło porostu rozłożyka czarnego.

A pod skałką trafiła się pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica porażona przez mączniaka - Erysiphe urticae.W niewielkiej niszy nader malowniczo wyglądała zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.Jak widać wytyczono tutaj kilka tras wspinaczkowych.W wapieniu, jak widać gąbkowym jest także wykuta niewielka kapliczka. Znaczy się mamy do czynienia co najmniej z dwoma rodzajami kultur.Oglądamy teraz skałkę od strony północnej.Następnie bardzo szybko powróciliśmy na jej wschodnią stronę i ruszyliśmy w tamtym kierunku. Na początku mijamy skupisko chabra driakiewnika - Centaurea scabiosa.Jest też pszeniec gajowy - Melampyrum nemorosum.

Z tej okolicy powinny rozciągać się interesujące widoki, ale krzewy wszystko zasłaniają.Można jednak patrzeć pod nogi i odkrywać kolejne ciekawe gatunki. Oto posłonek rozesłany pospolity. Dawniej Helianthemum ovatum teraz Helianthemum nummularium ssp. obscurum (L.) MillW zaroślach mijamy dość typowy względem asymetrii blaszki liściowej wiąz polny - Ulmus campestris. Wnioskuję to między innymi po tym, że sztywne blaszki liściowe są z wierzchu gładkie.Kolejnym gatunkiem na który zwróciłem uwagę był starzec jakubek - Senecio jacobaea.W pewnym momencie wkroczyliśmy w gęste zarośla. Na szczęście ścieżka wciąż była i to w stanie gwarantującym dość wygodne przejście.Jednym ze składników tych zarośli był szakłak pospolity - Rhamnus cathartica.

Nieco dalej zarośla przecina linia energetyczna. Na kolejne atrakcje i zjawiska kulturowe zapraszam do następnego odcinka.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji