Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-08-25 Niegowonice - na wschód od Popisanej Skały
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5855
od września 2006

2012.10.22 00:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tedy idziemy dalej. Teraz na mapie firmy Compass jest to odcinek oznaczony kolorem żółtym.Będąc blisko skraju lasu zobaczyliśmy okazałe buki zwyczajne - Fagus sylvatica oraz niepokojące białe plamy na otwartej przestrzeni.Po wyjściu z lasu okazało się, że jest to przecinka pod linią energetyczną, pełniąca zarazem rolę lokalnego wysypiska śmieci z kategorii budują, remontują.A to ten sam buk zwyczajny - Fagus sylvatica, którego podziwialiśmy z wnętrza lasu.

Dalej znowu pojawia się trawiasta i krzaczasta przestrzeń. Nawet tutaj zadomowiła się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Droga jest dość wyraźna, chociaż zarośnięta.Dominującym drzewem w tej okolicy jest grab zwyczajny - Carpinus betulus.Na skraju lasu występuje kalina koralowa - Viburnum opulus. Znaczy się nie zawsze rośnie nad potokiem, chociaż z liściem szerokim.

Po przejściu tej prawie trawiastej przestrzeni ponownie lądujemy w starszym drzewostanie. Tutaj dominuje buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Buczyna jest dość rachityczna. Moim zdaniem to jakaś wariacja na temat buczyny termofilnej.Stanąwszy pod tymi okazałymi drzewami postanowiliśmy zawrócić.Zeszliśmy z drogi. W części lasu runo i krzewy są dość gęste.

W gęstwie zauważyliśmy jednego owocującego kruszczyka szerokolistnego - Epipactis helleborine.W tej okolicy wystąpiła jeszcze konwalijka dwulistna - Maianthemum bifolium. W tle pojawia się przytulia wonna - Galium odoratum.Jest jeszcze jeden kruszczyk - Epipactis, ale gdzie im tam względem liczebności do naszych, chrzanowskich, trzebińskich i jaworznickich okolic.Opuszczając zdecydowanie ten las natrafiliśmy jeszcze na łan groszku leśnego - Lathyrus sylvaticus.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji