bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-03 Chrzanów - początek wiosny
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#5857
od września 2006

2008-03 Chrzanów - początek wiosny #1

2012.10.22 17:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny zbiorczy wątek złożony z dwu, krótkich wycieczek. Na mapie firmy Compass miejsca objęte tym fotoreportażem są oznaczone kolorowymi kółkami.Zaczynamy dokładnie pierwszego dnia kalendarzowej wiosny. Wówczas w parku - żółte kółko - dokumentowałem stan cokołu po komunistycznym pomniku. Na powierzchni budującego go piaskowca znalazłem liczne porosty oraz mech z gatunku Schistidium apocarpum.

Następnie uchwyciłem misecznicę murową - Lecanora muralis.Tuż obok usadowił się jaskrawiec cytrynowy jak sądzę - Caloplaca.

Jednakże misecznica murowa - Lecanora muralis zajmowała największe powierzchnie.

Powróciwszy z pracy do domu - okolica zielonego koła - sfotografowałem swojego szczawika - Oxalis triangularis.

Po krótkim popasie udałem się do miejsca oznaczonego jasnoniebieskim kołem. Tutaj zacząłem od sfotografowania mchu, zęborogu purpurowego - Ceratodon purpureus.Następnie odkryłem, że pojawiły się już pierwsze grzyby pasożytnicze. Oto wroślik - Peronospora aparines z Galium aparine.Drugim organizmem grzybopodobnym, wszak to teraz królestwo Chromista był wroślik Peronospora conglomerata na Geranium pusillum.Wracając w ogrodzie sąsiada, ponownie zielone koło zauważyłem kwitnącego ciemiernika - Helleborus.

W trzy dni później, znaczy się 24 marca zająłem się polowaniem na krople wody. To park w otoczeniu Muzeum w Chrzanowie - ciemnoniebieskie koło. Na początku to co uchwyciłem na rozwijających się pączkach lilaka - Syringa.Potem były pączki tawuły japońskiej - Spiraea japonica.W końcu była forsycja pośrednia - Forsythia intermedia.Takie to były początki wiosny onego roku.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji