Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-13 Zator - przystanek Łowisko
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5894
od września 2006

2012.10.29 07:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz będzie odcinek ósmy naszego długiego serialu. Ale chwilowo będzie czas na obiad i przerwa na reklamę. Otóż będąc w Zatorze czasami jadam w restauracji Łowisko. Znaczy się w tym wieku zrobiłem to tylko trzy razy i ani razu nie byłem struty. Musi jakiś standard niegodny wizyty Magdy G. trzymają. Po obiedzie udokumentowałem brzeg pobliskiego stawu. Tak to przedstawia się na mapie firmy Compass.Oto widok ogólny stawu. W tle widoczna jest droga do Oświęcimia.Na początku na brzegu stawu zwróciłem uwagę na szablaste liście kosaćca żółtego - Iris pseudoacorus.W tym tłumie trochę zamieszania wprowadzała manna mielec - Glyceria aquatica.Była też trzcina pospolita - Phragmites australis.A to już zdecydowanie manna mielec - Glyceria aquatica.Bardzo intrygująco wyglądała walcząca o przeżycie wierzba biała - Salix alba.I ponowny rzut oka na staw poprzez wiechy manny mielec - Glyceria aquatica.Tutaj mamy jej pędy oplecione przez kielisznik zaroślowy - Calystegia sepiumPatrzymy teraz w kierunku południowym.Do końca tego brzegu nie poszedłem. Pozostałe zdjęcia wykonałem na odcinku kilkunastu metrów od miejsca w którym uprzednio stałem. Na początku dziki bez czarny - Sambucus nigra.Potem był poziewnik miękkowłosy - Galeopsis pubescens.Kolejny niepozorny badylek to karbieniec pospolity - Lycopus europaeusBył on składnikiem łanu z mozgą trzcinowatą - Phalaris arundinacea.

Dalej idzie zejściowa krwawnica pospolita - Lythrum salicaria.A pod nogami specyficzny aromat wydzielał deptany przez wszystkich bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea.

Wspaniałe uzupełnienie, godne dobrego florysty czynił dla niego sit rozpierzchły - Juncus effusus.Z ciekawostek botanicznych zobaczyliśmy jeszcze jaskier jadowity - Ranunculus sceleratus. Po raz pierwszy podczas tej wycieczki widzieliśmy go na żwirowisku w Łączanach.

Jednakże ostatni kadr tego fotoreportażu należy do manny mielec - Glyceria aquatica.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji