Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-13 Rezerwat Przeciszów - wyjście z lasu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5898
od września 2006

2012.10.30 14:45 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To już dziesiąty odcinek tego serialu. Od razu przypomnienie mapy firmy Compass.W poprzednim odcinku weszliśmy do lasu. Teraz poruszając się lekko wężykiem idziemy ku północy w osi trasy oznaczonej kolorem czerwonym. Początek, jak przystało na to forum będzie bardzo grzybowo. Zaczynamy od spotkania z czubajką czerwieniejącą - Macrolepiota rhacodes.Dalej idzie płat z czartawą pospolitą - Circaea lutetiana.Nieco dalej natknęliśmy się na czarcie jajo sromotnika bezwstydnego - Phallus impudicus.Tuż obok pojawiła się kolejna czubajka czerwieniejąca - Macrolepiota rhacodes.Spore zainteresowanie wywołała jeszcze gąsówka naga - Lepista nuda.

Zerkamy teraz tak jakby za siebie. Widać, że przemierzony dotychczas las przypomina zaniedbany park.W tej części w jego runie pojawił się bluszczyk kurdybanek - Glechoma hederacea oraz dominujący szczawik zajęczy - Oxalis acetosella.Dalej po prostu idziemy, dlatego część zdjęć jest poruszona.

Nieco dalej z drzew liściastych pojawił się buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Mijamy kolejne połamane i powalone drzewa.

I znowu pojawiają się grzyby. Tym razem są to opieńki - Armilariella.W tej części lasu jest ich dość sporo. Znajdują nawet amatorów celem spełnienia się w roli koszykowców.

Na pniach licznych tutaj dębów szypułkowych - Quercus robur porosty rozwijają się głownie z południowej strony.

Następnie trafił nam się niezbyt głęboki, suchy rów. Tutaj także porosty i mchy rozwijały się po południowej stronie drzew.Mech, prawdopodobnie coś z Dicranaceae tworzył grube poduszki.

Tuż obok na dębie szypułkowym wyrosło sporo owocników czyrenia dębowego - Phellinus robustus.

Drzewo jednak wciąż ma zieloną koronę.Następnie minęliśmy brzozę brodawkowatą - Betula pendula, której kora w dolnych partiach była bardziej czarna niż biała.Najlepiej widać to po skorzystaniu z zoom-u.Całość wędrówki po rezerwacie kończymy akcentem grzybowym. Oto trywialny muchomor czerwony - Amanita muscaria.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji