Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-23 Chrzanów - spacer przez Osiedle Północ - Tysiąclecie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5915
od września 2006

2012.11.04 11:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Osiedle Północ w Chrzanowie, jak wynika z pewnych prac moich poprzedników powstało na stokach Rakowej Góry. Czym była ta góra i jak się rzeczywiście nazywała do końca nie wiadomo, ponieważ nazwa ta nie funkcjonuje nawet w kręgach najstarszych rdzennych mieszkańców miasta, czyli Cabanów. Tym nie mniej od czasu do czasu pojawia się w etykietach niektórych pozyskanych z tego terenu eksponatów, o czym przekonałem się podczas trwającej inwentaryzacji zbiorów przyrodniczych Muzeum w Chrzanowie. Tego dnia, tak dla relaksu po długim gapieniu się w księgi inwentarzowe przeszedłem się przez wspomniane osiedle, następnie cmentarz by powrócić do muzeum ścieżką równoległą do ulic Balińska - Skorupki. Na mapie firmy Compass trasę pierwszego odcinka powstałej przy tej okazji trylogii oznaczyłem kolorem brązowym.Przekraczam ulicę Śląską i zatrzymuję się na chwilę przy ogrodzeniu byłej siedzimy Straży Pożarnej. Oczywiście budynek ten służy jeszcze miejscowej jednostce OSP.

Tutaj zauważyłem kwitnący mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Następnie na placu po zburzonym drewnianym domu, już od strony ulicy Balińskiej zwróciłem uwagę na jesion wyniosły - Fraxinus excelsior, który zostawił sobie jeszcze trochę liści w dolnej partii korony.Większość jeszcze zielonkawych liści leży pod drzewem. Jego pień jest niepokojąco pęknięty.Następnie po drugiej stronie ulicy Balińskiej zająłem się skupiskiem mierznicy czarnej - Ballota nigra.

W tych zaroślach jest także dziki bez czarny - Sambucus nigra.Dominujący nad tym wszystkim jesion wyniosły - Fraxinus excelsior jest pozbawiony większości liści.Kolejny etap to już teren właściwego osiedla. Na początku na trawniku wypatrzyłem krwawnik pospolity - Achillea millefolium.Potem przyszła kolej na dobrze przebarwiony klon zwyczajny - Acer platanoides.Dochodząc do ulicy Kusocińskiego mijam skupisko ślazu zaniedbanego - Malva neglecta na którym niejaką dominantę stanowi bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Ponadto znalazł się tutaj wilczomlecz obrotny - Euphorbia helioscopia.Kolejny szybki przeskok. Skrzyżowanie ulicy Broniewskiego z ulicą Kusocińskiego niedaleko kościoła p.w. Matki Boskiej Różańcowej. Tutaj zwracam uwagę na rozłożystą surmię zwyczajną - Catalpa bignonioides.Idąc dalej mijam kościół, mijam halę sportową i kieruję się ku bibliotece.Bibliotekę i jej otoczenie też ignoruję. Wchodzę teraz pomiędzy bloki. W tej okolicy zwróciłem uwagę na jakoś sobie radzącego jaśminowca - Philadelphus.Chociaż teraz patrząc na tę gałązkę nie jestem do końca przekonany swojego oznaczenia. Jakby co się poprawi.
PS. 6 listopada podszedłem do krzewu i sprawdziłem. To jest jaśminowiec - Philadelphus. Spośród wielu możliwości najbliżej mu do Ph. tomentosusNajciekawszym w tym przypadku było to, że kora na pędach jest silnie uszkadzana, ale krzew jakoś ją odbudowuje.

Wyszedłem na ulicę Broniewskiego. Tutaj widzimy zieloną wierzbę płaczącą - Salix alba "Tristis". Dla porównania klon zwyczajny - Acer platanoides jest już gotów do nadchodzącej zimy.Zresztą nie tylko wierzba zwleka z przygotowaniem do zimy. Wystarczy zerknąć pomiędzy bloki.Widzimy to również na przykładzie drzewostanu przy ulicy Mieszka I.W tej okolicy wypatrzyłem białą formę koniczyny łąkowej - Trifolium pratense.

Zauważyłem również, że jarząb pospolity - Sorbus aucuparia w szczelinie grochodrzewu - Robinia pseudoacacia ma się dobrze. Obserwuję ten układ od pewnego czasu.Ostatnie zdjęcie, wykonane tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Sienkiewicza przedstawia na wprost dąb czerwony - Quercus rubra a po prawej stronie jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 06.listopada.2012)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji