Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-10-24 Jaworzno - przystanek Krakowska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5921
od września 2006

2012.11.05 23:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia zajrzałem na chwilę do Jaworzna aby trochę pobotanizować a zarazem oderwać się od męczącej inwentaryzacji zbiorów przyrodniczych Muzeum w Chrzanowie. Dojechałem minibusem do przystanku w rejonie bazy miejscowego PKM a następnie ruszyłem na południe. Na mapie firmy Compass trasa tego spaceru jest oznaczona kolorem zielonym.Na początku widok ogólny drogi. Drzewa po bokach to topola chińska - Populus simonii.Przyjrzyjmy się gęstwie jej liści.Następnie idą pojedyncze liście oraz charakterystycznie żebrowane gałązki.

Z roślinności zielnej zwróciłem uwagę na dość trywialne gatunki. Tutaj są to krwawnik pospolity - Achillea millefolium oraz bylica pospolita - Artemisia vulgaris. Pomiędzy bylicą widać jeszcze pęd wilczomlecza lancetowatego - Euphorbia esula.Topola chińska - Populus simonii jest tutaj gatunkiem dominującym. Obserwuję te drzewa już od trzydziestu lat.Za chwilę przyjrzymy się im dokładnie ale teraz kolejne spojrzenie pod nogi. Oto jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella. Pomiędzy nim widać między innymi rozchodnik ostry - Sedum acre.

Moją uwagę przykuło w tej okolicy zgrupowanie porostów po północnej stronie pni wielu topól. Gatunki oznaczone zostały w tym wątku - https://www.bio-forum.pl/messages/11141/527988.htmlDominuje obrost wzniesiony - Physcia adscendens.

Wrażenie czegoś z rodzaju Lecanora sprawia ten gatunek. W rzeczywistości to także jest jakaś, ale inna niż uprzednio Physcia.Ze złotorostem ściennym - Xanthoria parietina sam sobie poradziłem.A teraz to samo drzewo o strony południowej. Jak widać porostów nie widać.Idę dalej. Tutaj rów przydrożny opanowała jeżyna popielica - Rubus aesius.Teraz wykorzystuję ścieżkę pomiędzy rowem a ogrodzeniem.Nieco więcej czasu spędzę na stanowisku roślinności ruderalnej niedaleko skrzyżowania ulicy Krakowskiej z ulicą Braci Gutmanów.Jest ciekawie. Białawe rośliny to nostrzyk - Melilotus sp. sp. porażone przez mączniaka Microsphaera trifolii.Ja jednak przede wszystkim skupiłem się na bylicy piołun - Artemisia vulgaris.Dalej w kolejnym zielonym tłumie szła jakaś dziewanna - Verbascum porażona przez Erysiphe verbasci.Całość rozjaśniał kwitnący słonecznik bulwiasty - Helianthus tuberosus.

A to już pobocze ulicy Braci Gutmanów, biegnącej tutaj w przybliżeniu w kierunku północno-wschodnim.Przechodzę teraz w kierunku zabudowań znajdujących się po wschodniej stronie szpaleru drzew.Po drodze zwracam uwagę na wierzbę kruchą - Salix fragilis.

W chaszczach w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej znalezienie czegoś takiego było do przewidzenia.Tedy dla uspokojenia się zobaczmy kozłek lekarski - Valeriana officinalis.Jest tutaj także rozłożysta jabłoń domowa - Malus domestica.

Jest też instalacja z kategorii budują, remontują, urządzają.

Są też liście oraz ścięta trawa, z którą przyroda ma sobie jakoś poradzić.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji