Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-11-05 Jaworzno - przede wszystkim Sławkowska
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5931
od września 2006

2012.11.09 20:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ulica Sławkowska w Jaworznie jest częścią jednego z najstarszych traktów komunikacyjnych w dzisiejszym Jaworznie. Teraz na mapie firmy Compass wygląda to bardzo skromnie.Tego dnia nie miałem pomysłu na konkretny fotoreportaż. Jednakże wracając z biblioteki do redakcji tygodnika Co Tydzień w pewnym momencie coś mnie natchnęło. Zaczęło się od tej miechunki rozdętej - Physalis alkekengi która wyróżnia się na tle pobliskiego rozchodnika okazałego - Sedum spectabile.Oto sesja z torebkami miechunki - Physalis.W sumie okolica nie wydaje się być ciekawą.Teraz to przede wszystkim parking, co widać po liczbie stojących tutaj samochodów.A to już kolejny zaułek tak w przybliżeniu w jednej trzeciej długości tego odcinka ulicy.Na początku mamy bardzo narastający problem pod postacią siewki jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Towarzyszy mu pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.Tuż przed końcem tego odcinka ulicy Sławkowskiej postanowiłem przyjrzeć się roślinom tworzącym tę biogrupę.Na początku idzie rdest kolankowaty - Polygonum nodosum. Specjalnie sprawdziłem 9 listopada, czy to na pewno on.Dalej idzie bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Roślinę porażał mączniak - Erysiphe artemisiae. Tutaj widzimy jego liczne klejstotecja.Warto też przyjrzeć się jej drobnym koszyczkom.Najbardziej zielony fragment tej kompozycji to nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Z tej grupy pominąłem ścielący się dołem rdest ptasi - Polygonum aviculare. Idąc dalej zauważyłem babkę zwyczajną - Plantago maior, która usadowiła się w szczelinie części granitowych krawężników.Fugi pomiędzy kostką brukową wypełnił prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.

Mijam teraz miejsce po wyburzonym budynku i ponownie zerkam w dół ulicy Sławkowskiej.Teraz poruszam się już ulicą Waryńskiego. Na początku proponuję obejrzeć rosnący pod budynkiem pasternak zwyczajny - Pastinaca sativa.Dość ciekawie wyglądał ten zapuszczony ogród. To narożny budynek. Wiodącym pnączem jest tutaj winobluszcz japoński - Parthenocissus tricuspidata.Oto zbliżenie jego owoców oraz suchych liści.

Tutaj postanowiłem spróbować uchwycić krople wody na owocach. Oto wynik pierwszej próby.Następnie zerknąłem do ogrodu, gdzie między innymi widać nawłoć kanadyjską - Solidago canadensis.Druga próba uchwycenia spadającej kropli wody była mniej udana.Na zakończenie, tuż przed skrzyżowaniem z ulicą św. Barbary sfotografowałem mniszek - Taraxacum sp. sp.A to już widok ulicy św. Barbary w kierunku południowym.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji