Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-11-10 Jaworzno Długoszyn - Skałka pod Ogonem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#5958
od września 2006

2012.11.16 22:54 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W poprzednim odcinku opisującym naszą sobotnią wędrówkę sądziłem, że użycie tego tytułowego określenia byłoby wyjątkowo niezręczne. Teraz przemyślawszy sprawę stwierdziłem, że tak będzie dobrze, skoro w tym razem będziemy oglądać skalną ścianę, zaś las zwany na mapach Geoportalu Ogon będzie na górze. Oczywiście nie pominiemy także pobliskiego torowiska. Na początku mapa firmy Compass z aktualnym odcinkiem trasy.Tedy znaleźliśmy się na dole. Tą drogą pójdziemy za jakiś czas. Za sosnami zwyczajnymi - Pinus sylvestris biegnie linia kolejowa.Na razie odbijamy w lewo.Po drodze mijamy nieźle pokręconą sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris

Droga bardzo szybko zbliża się do linii kolejowej.Po drodze na skraju lasu mijamy ślad po jakieś tragedii.

Jest też kolejny słupek graniczny Jaworznickich Komunalnych Kopalń Węgla z datą 1928.Napotykamy pierwszy blok miejscowego dolomitu. A poza tym wszędzie leżą liście dębu czerwonego - Quercus borealis "Maxima".Sporo drzew na skraju lasu zostało wyciętych. Podejrzewamy, że ma to związek z planowanymi modernizacjami szlaków kolejowych.

A to już główny cel naszego spaceru. Odsłonięcie dolomitów przysłonięte nieznacznie przez luźny drzewostan brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Pod ścianą kamieniołomu spoczywa blok z tajemniczą płaskorzeźbą. Jest to koło, cyrkiel oraz dwa skrzyżowane młotki. W dużym uproszczeniu ani górnictwo, ani masoneria. Póki co jakaś tajemnica.

Jest tutaj także sporo inskrypcji naskalnych.A to już dzieło glonów z rodzaju Trentepohlia.Teraz będzie parę widoków tej częściowo pomalowanej skały.

A to zostało znalezione pod blokiem z tajemniczą płaskorzeźbą.Jednakże dolomit jest ciekawszy.Interesująco wygląda także drzewostan lasu Ogon wystający znad krawędzi.Miejsce to jest znane w pewnych kręgach, skoro wytyczono tutaj również drogi wspinaczkowe.Ponadto możemy podziwiać malowidła nabetonowe.

Wykonanie tego przejawu lokalnego patriotyzmu wymagało sporego wysiłku.Są też fragmenty czystej skały. Trochę wysiłku i była by to lokalna atrakcja geoturystyczna.Opuszczamy to miejsce.W miarę szybko przemieszczamy się w kierunku Długoszyna.Po drodze zwracam uwagę na pniak z czernidłakiem - Coprinus micaceus.Droga oddala się nieco od linii kolejowej.Mijamy teraz płat boru w okolicy, gdzie zeszliśmy z Ogona.Teraz na chwilę zatrzymujemy się w okolicy, gdzie znajduje się wylot Sztolni A.

W bok od sztolni znajdują się pozostałości po eksploatacji a właściwie czyszczeniu rudy. Gdzieś w tej okolicy ładowano ją na łodzie i spławiano w ostatecznym rozrachunku aż do Gdańska.Natrafiliśmy także na współczesny akcent. Ostatecznie zabudowa Długoszyna jest tuż tuż.Jednak hałda - mam nadzieję że z XVI wieku - jest ciekawszym i lepszym akcentem na zakończenie tego odcinka.

#1
od stycznia 2015

2015.01.14 17:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Aleksander Kadela (alek)
Witam, pragnę zakomunikować , że dziś wysprzątałem teren po kamieniołomie dolomitu:-)postaram się tam jeszcze zrobić tabliczki informacyjne i uświadamiające bezsens obsypywania skał śmieciami:)na wiosnę zrobię te drogi w skałach i może uda się wyznaczyć stopień ich trudności.

(wypowiedź edytowana przez alek 14.stycznia.2015)

#2
od stycznia 2015

2015.01.14 19:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Aleksander Kadela (alek)

#109
od sierpnia 2008

Jestem pełna uznania! Chapeau bas!

#11029
od września 2006

2015.01.14 22:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję za uprzątnięcie. A co do tajemniczej rzeźby na bloku dolomitu, to podobny wzór występuje na guzikach pewnej formacji saperów. I tym tropem trzeba będzie pójść aby rzecz do końca wyjaśnić.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji