bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-03-16 Chrzanów - w parku i na rondzie
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6005
od września 2006

2008-03-16 Chrzanów - w parku i na rondzie #1

2012.12.09 15:34 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ten krótki watek będzie poniekąd wątkiem konsolidacyjnym. Informacje o dwu jego bohaterach już zamieszczałem na tym forum. Było to "Powitanie wiosnówki" - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/156523.html oraz prezentacja wroślika, Peronospora ficariae - https://www.bio-forum.pl/messages/33/156319.html. Na mapie firmy Compass ta okolica wygląda tak.Poruszamy się od fioletowego kółka do żółtego. Na początku pierwsze tamtego roku krokusy wiosenne a właściwie szafrany wiosenne - Crocus vernus. Te wyrosły dokładnie na obszarze oznaczonym fioletowym kółkiem.

W obrębie parku wiosna mamy bardzo dużo ziarnopłonu wiosennego - Ficaria verna.Na jego liściach spotykam grzyby pasożytnicze. Teraz pierwszym gatunkiem była Peronospora ficariae. Porażone liście są z wierzchu bardziej blade niż u okazów zdrowych. Pod spodem pojawia się delikatna biała murawka złożona z trzonków konidialnych.Na kolejnych dwu zdjęciach zobaczymy towarzyszącą mu gwiazdnicę pospolitą - Stellaria media. Poza tym widać tutaj między innymi okrągłe liście bodziszka drobnego - Geranium pusillum oraz jakiegoś fiołka, prawdopodobnie Viola tricolor.

Był też w pewnym sensie całoroczny starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.Następnie udałem się na rondo, żółte kółko. Wówczas jego centralne miejsce zajmował klomb kwiatowy w wieloma gatunkami chwastów. Dzisiaj po remoncie i przebudowie jest to regularnie koszony trawnik. Wówczas jego niewątpliwą ozdobą była stosunkowo rzadko występująca na moim obszarze działania wiosnówka pospolita - Erophila verna.Rośliny były zdrowe, co bardzo mnie zmartwiło. Liczyłem przynajmniej na Peronospora erophilae. Do tej pory mam tego pasożyta tylko z jednego miejsca w Rybniku.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji