bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008 - 02, 03 Chrzanów, Jaworzno - krótkie migawki
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6010
od września 2006

2008 - 02, 03 Chrzanów, Jaworzno - krótkie migawki #1

2012.12.11 08:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wśród moich archiwalnych fotoreportaży natrafiłem i na takie, które mają zbyt mało zdjęć, aby tworzyć z nich konkretny wątek. Dlatego od czasu do czasu grupuję je. Tym razem będzie to śródmieście Chrzanowa z krótkim wypadem do centrum Jaworzna. Zaczynamy od parku miejskiego przy ulicy Mickiewicza, gdzie właśnie 10 lutego rozwinęły się pączki dzikiego bzu czarnego - Sambucus nigra.Wygląda to jak mała dłoń.Najważniejszym obiektem sfotografowanym tego dnia była powłocznica lipowa - Peniophora rufomarginata. Gatunek ten zbierałem w parku wcześniej, bo po raz pierwszy 17 lipca 1982 roku. Nawiasem mówiąc to było pierwsze moje spotkanie z tym gatunkiem. Drugie i ostatnie udokumentowane okazem zielnikowym pochodzi z 10 sierpnia 2005 roku. Jak na powszechność występowania lip w Polsce i zasięg mojego działania to bardzo mizerny wynik. Ten okaz został przeznaczony do celów ekspozycyjnych.Nieco dalej, na tej samej gałązce znalazłem jakiegoś gruzełka - Nectria.Następnie przy ulicy Oświęcimskiej w ogrodzeniu ZUS-landii udokumentowałem szyszki jedlicy - Pseudotsuga menziesii.Kolejna seria zdjęć pochodzi z 28 lutego. Miejscem akcji było wejście do Urzędu Miejskiego przy alei Henryka. Na początku kwitnący wrzościec - Erica.Także rosnąca obok runianka japońska - Pachysandra terminalis miała wykształcone pączki.

Tego dnia musiałem na chwilę wpaść do Jaworzna i dlatego zdążyłem zrobić jedynie dwa zdjęcia mniszka - Taraxacum sp. sp. wyrastającym na murku przy ruinach Organistówki od strony ulicy Sławkowskiej.

10 marca przechodząc po raz kolejny obok urzędu miejskiego w Chrzanowie zauważyłem trzmiela ziemnego oblatującego kwiaty wrzośca - Erica.

Moim zdaniem krzewinka obrabiana przez tego owada to wrzosiec krwisty - Erica carnea. To te same krzewinki, które uwieczniałem 28 lutego, ale teraz ich kwiaty są bardziej rozwinięte.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji