bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-03-16 Jaworzno Szczakowa - kilka chwil pod kościołem
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6013
od września 2006

2008-03-16 Jaworzno Szczakowa - kilka chwil pod kościołem #1

2012.12.11 12:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia, kręcąc krótkie migawki dla lokalnej telewizji zajrzeliśmy między innymi w otoczenie kościoła p.w. św. Elżbiety Węgierskiej. Na mapie firmy Compass obszar objęty tym krótkim fotoreportażem zakreśliłem na niebiesko.Od razu będzie botanika. Oto zanokcica murowa - Asplenium ruta-muraria.

Na kamiennych murach pojawiają się porosty. Te usiłowałem samodzielnie oznaczyć z dokładnością do rodzaju. Pierwszy z nich, żółty to Candelariella.Drugi, bardziej rudy to Caloplaca.

Najważniejszym odkryciem mykologicznym jak dla mnie był rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa porażony przez bielika krzyżowych - Albugo candida. Do tej pory tego grzyba na tym żywicielu znalazłem cztery razy.To było póki co ostatnie notowanie tego gatunku przeze mnie. Mój pierwszy raz z tym pasożytem na tym żywicielu miał miejsce 5 października 1991 roku w Balinie Małym. Nic dziwnego, że w tych okolicznościach zaszalałem, jeśli chodzi o dokumentację fotograficzną znaleziska.Tego dnia znalazłem jeszcze kwitnący fiołek wonny - Viola odorata.W miejscach, gdzie znajdują się klomby znalazłem rozchodnik. Wydaje mi się, że jest to Sedum hispanicum var. minus.

Rozpoczęło się również kwitnienie modrzewia europejskiego - Larix decidua. Na początku przyszłe szyszki

Potem kwiaty męskie.

Całość kończę dość ogniście. Oto wrzosiec krwisty - Erica carnea. Oczywiście dopuszczam jeszcze możliwość, że jest to wrzosiec darlejski, ale ja ich wciąż nie odróżniam.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji