bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-01 Chełm Ślaski - na Smutnej Górze
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6029
od września 2006

2008-04-01 Chełm Ślaski - na Smutnej Górze #1

2012.12.13 22:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny fotoreportaż powstały przy okazji kręcenia filmu dla CTv Jaworzno. Tym razem naszym celem była hałda po kopalni węgla kamiennego w rejonie Smutnej Góry. Na mapie firmy Compass oznaczyłem to miejsce fioletowym kręgiem.Zaczynamy od akcentu botanicznego. Oto młoda sosna czarna - Pinus nigra.Ponieważ droga do celu prowadzi przez cmentarz choleryczny nie dało się pominąć tego akcentu.Oto widok spod krzyża na jedną z dróg prowadzących do Chełma Małego.Patrząc w kierunku wschodnim widzimy dolinę cieku oraz zadrzewienia za którymi skrywa się zabudowa Gamrotu, części Chełma Małego.Wśród suchych badyli znaleźliśmy mały kwiatek. To rogownica pospolita - Cerastium caespitosum.W chwilę potem mogłem śledzić spacerującego chrząszcza. To zwierz z rodziny Tenebrionidae - Opatrum sabulosum.. Czerwonawe zielsko powyżej na pierwszym zdjęciu to szczaw polny - Rumex acetosella.

Czas na zasadniczy cel naszej wyprawy, czyli hałdę. Te drzewa, głównie brzoza brodawkowata - Betula pendula są tak nachylone w rzeczywistości.Dla nas hałda była modelem płaskowyżu z rozbudowanymi systemami rzek. Teraz oglądamy od dołu jeden z kanionów wcinający się w krawędź.

U podnóża tego płaskowyżu znajduje się las. Tamże dostrzegamy płytką dolinę zalewową. Z drzew dominuje tutaj robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.A to już kolejne kaniony rzek żłobiących krawędź płaskowyżu. Jedną z nich wydostaliśmy się na górę.A to już krawędź hałdy, pełniącej rolę płaskowyżu i widok na dopływające do niej rzeki.Każdy taki ciek kończy się za krawędzią przepastnym kanionem.Tutaj widzimy już dorzecze kilku spotykających się rzek a nawet wododział drugiego rzędu.A to już potężne zakole głównej rzeki oraz wpadające do niej niewielkie dopływy.A dalej wszystko to kończy się wielkim, jak na tę okolicę kanionem.Rzeki co prawda są okresowe, zależne od opadów, ale model jest pierwsza klasa.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji