bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-04 Jaworzno - między kościołem a redakcją
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6031
od września 2006

2008-04-04 Jaworzno - między kościołem a redakcją #1

2012.12.13 23:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto krótka migawka ze śródmieścia. Zasadniczo będziemy poruszać się w osi ul. św. Barbary. Tak to wygląda na mapie firmy Compass.Na początku w szczelinie kamiennego murku obejrzymy sobie jasnotę różową - Lamium amplexicaule.A to już klomb w sąsiedztwie znajdującego się tutaj pomnika księdza Stojałowskiego. W zielonym tłumku wyróżniają się bodziszek drobny - Geranium pusillum oraz przetacznik polny - Veronica arvensis. Z prawej strony znajduje się jeszcze piaskowiec macierzankowy - Arenaria serpyllifolia.Przetacznika porażał wroślik - Peronospora agrestis.

A to już typowa jasnota purpurowa - Lamium purpureum.Na klombie co roku są sadzone bratki - Viola ×wittrockianaTym razem rośliny były chore. Porażał je drugi gatunek wroślika - Peronospora violae.Idąc już wzdłuż ulicy św. Barbary zwróciłem uwagę na mech porastający szczyt kamiennego murku. To Bryum argenteum.

Nieopodal wyrasta Schistidium apocarpum agg.

A to już budynek redakcji tygodnika Co Tydzień. Przed nim rosną okazałe lilaki - Syringa vulgaris. Tego dnia rozwinęły pączki szykując się do kwitnienia.Już nie pamiętam, po co tutaj się udałem, ale dokumentowanie postępującej wiosny uważam za udane.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji