bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04 Chrzanów - początek kwietnia
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6032
od września 2006

2008-04 Chrzanów - początek kwietnia #1

2012.12.14 16:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Taj jak w tytule wątku i do tego w trzech różnych dniach w trzech miejscach zaznaczonych na mapie firmy Compass kolorowymi kołami.Punkt pierwszy to kamieniołom Morskie Oko przy ulicy Fabrycznej. To było 2 kwietnia. Wpadłem tam na chwilę, a ponieważ byłem tutaj dopiero co wykonałem jedynie dodatkowe cztery zdjęcia. Zaczynam od kuklika pospolitego - Geum urbanum. Miejsce to oznaczyłem niebieskim kołem.

Potem idzie zbliżenie kwiatów fiołka pachnącego - Viola odorata.

Czwartego kwietnia w drodze do Jaworzna sfotografowałem kwitnące cyprysiki opodal przystanku autobusowego. To jest punkt drugi oznaczony żółtym kołem.
Bohaterem naszej akcji jest cyprysik lawsona - Chamaecyparis lawsoniana.Powróciwszy z Jaworzna zatrzymałem się na chwilę w parku, fioletowe koło, aby sfotografować kwitnącego śnieżnika - Chionodoxa lucillae.Następnego dnia kontynuowałem fotografowanie parku, skupiając się głównie na grzybach pasożytniczych. Oto podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria porażony przez drzewnika - Plasmopara nivea.

Dalej idzie ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna porażony przez rdzę. Do tej pory byłem przekonany, że wszystko to jest Uromyces poae. Teraz, dopóty, dopóki każdego okazu nie sprawdzę jeszcze raz pod mikroskopem trzeba brać jeszcze pod uwagę stadium ecjalne Uromyces rumicis.

Kolejnym gatunkiem był wroślik atakujący jaskra rozłogowego - Ranunculus repens. Ten organizm grzybopodobny to Peronospora ranunculi.Ostatnie dwa zdjęcia przedstawiają pędy przetacznika bluszczykowego - Veronica hederifolia agg. Teraz widać, że jest to Veronica sublobata. Na jego liściach występuje wroślik - Peronospora arvensis.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji