bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-10 Jaworzno - chory fiołek i coś
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6034
od września 2006

2008-04-10 Jaworzno - chory fiołek i coś #1

2012.12.15 08:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna migawka ze śródmieścia. Tym razem powód pobytu w mieście był jak najbardziej konkretny. W redakcji nastał dzień zapłaty. Ale mniejsza o to. Szybciutko wskakujemy na mapę firmy Compass aby poznać miejsca, które teraz będę pokazywał.Zaczynamy od zielonej kropki, czyli klombu w okolicy pomnika ks. Stojałowskiego. Tutaj bohaterem sesji zdjęciowej uczyniłem po raz kolejny rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana.Następnie bardzo szybko mijam rynek i wskakuję na okolicę oznaczoną żółtą kreską. Poruszam się wzdłuż niej z lewa na prawo skos. tutaj zobaczymy głównego bohatera tego odcinka. ale póki co popatrzmy na przetacznik bluszczykowy - Veronica hederifolia agg.

A to już fiołek wonny - Viola odorata. Na części jego liści można dostrzec rdzawe plamy.Te rdzawe plamy to rdza Puccinia violae. To było moje pierwsze spotkanie z tą dość często spotykana rdzą na tym żywicielu. W XI tomie flory Polski Tomasz Majewski nie wymienia tego gatunku na tym żywicielu. Tedy przyjrzyjmy mu się lepiej.Nieco dalej natrafiłem na mak polny - Papaver rhoeas porażony przez wroślika - Peronospora arborescens.

A to już jasnoniebieskie koło. Spory skwer opanowany nader malowniczo przez chwasty, wśród których prym wiedzie jasnota purpurowa - Lamium purpureum.W zieleńszej części tego zgromadzenia widzimy bodziszek drobny - Geranium pusillum oraz koniczynę białą - Trifolium repens ponad które wybija się tasznik pospolity - Capsella bursa-pastoris.Tasznik jest porażony przez bielika krzyżowych - Albugo candida.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji