bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-22 Jaworzno - w mieście i lesie
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6038
od września 2006

2008-04-22 Jaworzno - w mieście i lesie #1

2012.12.15 18:35 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym jaworznickim odcinku odwiedzimy trzy miejsca oznaczone na mapie firmy Compass kółkami.Zaczynamy w okolicy kościoła, organistówki i klombu przy pomniku ks. Stojałowskiego, czyli w miejscu oznaczonym jasnoniebieskim kółkiem. Kamienny murek od strony ulicy Sławkowskiej porasta dzwonek jednostronny - Campanula rapunculoides.

Jest i bylica pospolita - Artemisia vulgaris.A to już wspomniany klomb pod pomnikiem i rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana na tle bratków.Spójrzmy nań z góry.

Na kamiennym murku od strony ulicy św. Barbary wyrasta mniszek - Taraxacum sp. sp.

Następnie na chwilę udałem się na ulicę Waryńskiego, gdzie obejrzałem wyrastający spośród płytek chodnikowych dzięgiel litwor nadbrzeżny - Angelica archangelica ssp. litoralis. Czasami opowiadam, że jest to "angelica wśród płytek".Tutaj też na złamanym patyku obserwowałem mrówki.

Ponownie jestem w rejonie oznaczonym jasnoniebieską kropką. Tutaj na murku przy ul. św. Barbary sfotografowałem ten mech.

Zaczęły się także pojawiać nowe listki zanokcicy murowej - Asplenium ruta-muraria. Nimi zająłem się bardziej.Kolejną serię zdjęć wykonałem w lesie na Podłężu. Skorzystałem z okazji, jaką był wyjazd w to miejsce ekipy telewizyjnej. Przy okazji opowiedziałem to i owo o przyrodzie. Na powierzchni lasu figuruje nazwa Wesołe Miasteczko, odnosząca się do pobliskich zabudowań. W lesie wcale wesoło nie było, ponieważ tutaj grzebano zmarłych więźniów, głównie Ukraińców. Ja jednak martyrologię zostawiam na uboczu. Oto bardzo zdeformowany dąb szypułkowy - Quercus robur.Otaczał go zielony tłum krzewów, wśród których dominuje jarząb pospolity - Sorbus aucuparia.Znacznie niżej występuje między innymi możylinek trójnerwowy - Moehringia trinervia.Poraża go tutaj wroślik Peronospora arenariae.A poza tym zieleniła się czeremcha pospolita - Padus avium.W sumie las, chociaż gospodarczy ma wiele cech boru mieszanego.Patrzę ponownie pod nogi. Oto podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria. Pomiędzy nim rozwija się orlica pospolita - Pteridium aquilinum.Właśnie takie młode pędy jako warabi są jadane w Japonii.Po pewnym czasie zauważyliśmy, że czeremcha pospolita - Padus avium kwitnie. Ostatecznie to już koniec kwietnia, więc nie powinno mnie to dziwić.

Były także grzyby z rodzaju szyszkówka - Strobilurus związane z szyszkami sosnowymi. Nie będę teraz wnikał, który to dwu gatunków uwielbiających ten substrat.

A poza tym znalazłem jeszcze innego smakosza szyszek sosnowych, szyszkolubkę kolczastą - Auriscalpium vulgare.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji