bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-18 Jaworzno - między wzgórzami Bielana a Pietrusowa
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6039
od września 2006

2008-04-18 Jaworzno - między wzgórzami Bielana a Pietrusowa #1

2012.12.15 22:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem udaję się od dzielnicy Bory, poprzez tytułowe wzniesienie Bielana Góra po wzgórze Pietrusowa Góra w Byczynie. Na mapie firmy Compass trasa tego przemarszu jest oznaczona kolorem niebieskim. W dużym uproszczeniu wędruję z północy na południowy wschód.Zaczynam fotografowanie od szczytowych partii wzgórza. Na początku kwitnący mniszek - Taraxacum sp. sp.Pomiędzy jego licznymi kwiatami buszują drobne chrząszcze.

Dalej idzie wilczomlecz lancetowaty - Euphorbia esula porażony przez rdzę Aecidium euphorbiae. Oznaczanie porażonych tym grzybem wilczomleczy jest sporym wyzwaniem, ponieważ, że się tak wyrażę pacjenci są do siebie niepodobni.W okolicy trwała właśnie budowa osiedla. Na wykopanych wapieniach znalazłem ciekawe dendryty manganowe.

A to już typowy wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.Grzyb Aecidium euphorbiae poraża go nieco inaczej.Tego dnia było tutaj także sporo pędów zarodnionośnych skrzypu polnego - Equisetum arvense.Tutaj między skrzypami pojawia się Aecidium euphorbiae porażający wilczomlecza sosnkę - Euphorbia cyparissias.Jestem już w połowie południowego stoku Bielanej Góry. Oto dwubarwny fiołek trójbarwny - Viola tricolor.Następnie bardzo szybko zszedłem na dół. Na skraju zabudowy tej części Byczyny opodal byłej linii kolejowej sfotografowałem kwitnącą porzeczkę agrest - Ribes uva-crispa. Obecnie tę okolicę przecina Droga Współpracy Regionalnej.Jego kwiaty odwiedzały mrówkiWarto także przyjrzeć się jego kwiatom tak po prostu.

Bliskość zabudowań zawsze dostarcza takich widoków.

A to już ślad po dawnym torowisku linii kolejowej biegnącej na trawersie Pietrusowej Góry.Wystarczyło jednak podnieść głowę aby poczuć się kwitnąco. Tak o tej porze roku wygląda śliwa wiśniowa - Prunus cerassifera.

W tym momencie zdecydowanie wkraczam na stoki Pietrusowej Góry. Oto czernidłak błyszczący - Coprinus micaceus.

To było bardzo gromadne wystąpienie.Oto młodsze owocniki tego gatunku.W lesie znajduje się sporo połamanych drzew.Są też niewielkie polany. Na tej spotkałem kwitnące rzeżuszniki piaskowe - Cardaminopsis arenosa.Na spalonym drewnie rozwinęły się płaty mchu zęborogu purpurowego - Ceratodon purpureus.

W butwiejącym pniaku po sośnie zwyczajnej napotkałem maślankę - Hypholoma.Na podstawie tego zdjęcia podejrzewam, że jest to maślanka wiązkowa - Hypholoma fasciculare, ale nie mam 100% pewności. Po prostu brakuje mi wiązek.Jestem już bardzo blisko drogi Jaworzno - Chrzanów. Teraz w drzewostanie mijam typową sosnę Banksa - Pinus banksiana.Inny bardzo charakterystyczny dla tej okolicy widok to drzewa oplecione przez niegdyś winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quinquefolia. Teraz to winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji