bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008 - 06 Chrzanów, na Pogorskiej i Kadłubku
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6043
od września 2006

2008 - 06 Chrzanów, na Pogorskiej i Kadłubku #1

2012.12.16 10:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W czerwcu tamtego roku nader często bywałem w szkole podstawowej nr 8 znajdującej się przy ulicy Pogorskiej. Siłą rzeczy sporo po drodze fotografowałem. Oto plon dwu sesji zdjęciowych. Na początku jednak tradycyjnie mapa firmy Compass.Poruszam się pomiędzy rzeką Chechło a terenem przyległym do szkoły, po części są to nieużytki w rejonie skrzyżowania z ulicą Chechlaną. Jest 9 czerwca. Na początku bardzo ładny mak polny - Papaver rhoeas.

Kolejny gatunek maku jest dość kłopotliwy. Pierwotnie podejrzewałem mak przytulonowłosy - Papaver strigosum. Teraz raczej skłaniam się ku makowi wątpliwemu - Papaver dubium. Problem w tym, że zawsze któraś z cech się nie zgadza. Włoski w górnej części łodygi są przytulone.Jednakże torebka jest wyraźnie klinowata a liczba promieni na znamieniu słupka wynosi dziesięć.

Płatki korony są pozbawione czarnej plamki. Brak było pręcików, które mogły by ułatwić rozstrzygnięcie co do taksonu z którym mamy do czynienia.Przyjrzyjmy się jeszcze raz łodydze tego maku.Ponadto w tej okolicy zwróciłem uwagę na biało kwitnącą świerzbnicę polną - Knautia arvensis.

Wracając do muzeum sfotografowałem jeszcze kwitnący ligustr pospolity - Ligustrum vulgare rosnący w zaroślach przy ulicy Podwale, opodal skrzyżowania z ul. Kadłubek. Na mapie to miejsce oznaczyłem zielonym kółkiem.Niebieskim kółkiem oznaczyłem sfotografowany 16 czerwca charakterystyczny dom znajdujący się przy skrzyżowaniu ulicy Kadłubek z ul. Podwale.Tego dnia po przejściu na północną stronę linii kolejowej w miejscu oznaczonym żółtym kółkiem sfotografowałem babkę lancetowatą - Plantago lanceolata porażona przez mączniaka - Sphaerotheca plantaginis. To dość rzadki gatunek na obszarze objętym moimi penetracjami.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji