bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-23 Jaworzno Ciężkowice - Pola Mostki
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6059
od września 2006

2008-04-23 Jaworzno Ciężkowice - Pola Mostki #1

2012.12.20 10:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia głównym powodem naszej wizyty w tej części Jaworzna było nakręcenie filmu o tej tytułowej atrakcji przyrodniczej. Oczywiście ten teren jest silnie zadrzewiony, nie ma tutaj także wody, a tym samym mostków, tedy pozwoliłem sobie wówczas na uszczypliwą uwagę, że to ani pola, ani mostki. Na mapie firmy Compass obszar objęty tym fotoreportażem jest oznaczony fioletowym kołem.Zanim przejdziemy do meritum sprawy pogońmy za parą motyli za gatunku zorzynek rzeżuchowiec.

Wśród traw doskonale prezentował się rozkwitający mniszek - Taraxacum sp. sp.A to już widok ogólny okolicy. Jej najcenniejszym elementem są liczne pomnikowe dęby szypułkowe - Quercus robur. Prawdopodobnie jest to relikt jakieś pierwotnej, jaworznickiej puszczy.

Pod tym drzewem usadowiły się czeremchy zwyczajne - Padus avium.Jak na inne krajowe pomniki przyrody tego gatunku te drzewa są stosunkowo młode, ale i tak nieźle pokręcone.Ponownie widok ogólny oraz spojrzenie w koronę innego dębu.

Następnie kolejne okazałe drzewo z bliska.Teraz spoglądamy pod nogi i podziwiamy dąbrówkę kosmatą - Ajuga genevensis.Jak widać pomnikowe drzewa są wyraźnie izolowane w porównaniu z przyległym, bardzo młodym lasem.Widoczne na poprzednim zdjęciu drzewo ma także silnie rozbudowaną koronę.Kolejną ciekawostką florystyczną jest zbliżenie rozety ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.Oto kolejny widok ogólny, dość malowniczy. Przy okazji widać, że kilka tutejszych dębów zostało raczej dawno "znikniętych".Ale zanim zobaczymy te miejsca przyjrzyjmy się fiołkowi Rivina - Viola Riviniana.

Pomiędzy suchymi liśćmi buszował pająk.A oto jeden ze spalonych pniaków dębowych oraz płaty mchu przed nim. Zielone pędy z boku to trędownik bulwiasty - Scrophularia nodosa.Mech to tylko skrętek wilgociomierczy - Funaria hygrometrica.Ostatnia seria zdjęć przedstawia przywrotnik - Alchemilla w liściu którego utrzymuje się kropla wody. Z tej wody korzysta mały chrząszcz.Znaczy się ani pola, ani mostki tym nie mniej urokliwie.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji