bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-25 Trzebinia - migawki z Podbuczyny
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6066
od września 2006

2008-04-25 Trzebinia - migawki z Podbuczyny #1

2012.12.24 08:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia Podbuczynę, która jest pierwszym użytkiem ekologicznym w Trzebini, a zarazem ostatnią Zieloną Perłą Trzebini odwiedzałem w ramach lekcji muzealnej w terenie. Fotoreportaż był krótki, tylko sygnalizujący pewne osobliwości w osi trasy oznaczonej na mapie firmy Compass zielonym kolorem.Do celu poszliśmy wzdłuż krawędzi lasu, tak aby od razu wejść w starodrzew. Jak widać buków zwyczajnych - Fagus sylvatica jest tutaj sporo, ale naprawdę okazałych niewiele.

Zawsze największe wrażenie robią na mnie drzewa o spiralnie skręconym pniu.Drzewa rozwijały już zielone listki, ale runo wciąż jeszcze było zielonkawe.A to kolejny okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Teraz w drzewostanie dominują drzewa w średnim wieku.Bardzo intrygująco wyglądało drzewo o pniu rozwidlonym na znacznej wysokości.A to już kolejna właściwość buka zwyczajnego - Fagus sylvatica - charakterystyczne podkówki, interpretowane jako żal po utraconych gałęziach.I kolejne widoki przedstawiające stare drzewa pomiędzy młodzieżą.

Zerkamy wreszcie pod nogi. Oto wciąż kwitnąca przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis.

Opuszczając las zwróciłem jeszcze na młody pęd wiązu górskiego - Ulmus glabra. Okazałe, ale obumierające drzewo tego gatunku rośnie w sąsiedztwie kapliczki.

« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji