bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-06 Trzebinia - migawki z centrum i Piły Kościeleckiej
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6067
od września 2006

2008-06 Trzebinia - migawki z centrum i Piły Kościeleckiej #1

2012.12.24 09:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To będzie fotoreportaż łączący w sobie trzy czerwcowe dni. Zaczynamy dziesiątego, gdy poruszałem się tak jak to zaznaczyłem na mapie firmy Compass w osi ulic Kościuszki i Długa.Na początku w rejonie byłych Zakładów Metalurgicznych dorwałem okazały egzemplarz janowca barwierskiego - Genista tinctoria, którego uczyniłem bohaterem pierwszej sesji fotograficznej.Sporo czasu poświęciłem lnicy pospolitej - Linaria vulgaris, która zakwitła na poboczu ulicy Kościuszki.

A teraz czas na akcent mykologiczny. Oto krótka sesja z Podosphaera leucotricha porażającą jabłoń. Okaz trafił do mojego zielnika i jest tamże zapisany w następujący sposób - 00157/2008/02 – Trzebinia, Pobocza linii kolejowej Katowice - Kraków na odcinku od ulicy Długiej po ulicę Fabryczną. - 2008.06.10

Kolejnym gatunkiem grzyba, którego zebrałem do zielnika był mączniak - Erysiphe asperifoliorum porażający Echium vulgare. Oto treść etykiety zielnikowej - 00155/2008/02 – Trzebinia Miechów, Zabudowa i tereny przemysłowe po ulicę Wyspiańskiego włącznie. - 2008.06.10Ten dzień kończę pokazaniem pięciornika rozłogowego - Potentilla reptans z pobocza ulicy Długiej.W czerwcu obyłem także kilka lekcji muzealnych w terenie z uczniami szkoły podstawowej nr. 8 z ulicy Pogorskiej w Chrzanowie. Finał zawsze wypadał w rejonie tak zwanych jaskiń, formalnie znajdujących się na terytorium Trzebini, tutaj części Piły Kościeleckiej.I tak szesnastego czerwca sfotografowałem tutaj tylko pająka ślizguna. Ślizgun - Philodromus fuscomarginatus jest niezwykle niskim przedstawicielem swego rodzaju. Ma kolor pomarańczowo-brązowy. Czasami spotyka się okazy ciemniejsze. Nogi są również pomarańczowo-brązowy kolor. W częściach udowych są często jaśniejsze i czasami delikatnie ciemno kropkowane. Osiąga 6 – 7mm długości. Gatunek ten jest dość powszechny w Palearktyce, ale lokalnie rzadki. To było póki co pierwsze i ostatnie moje spotkanie z tym gatunkiem.

Dziewiętnastego czerwca, po wejściu do lochu sfotografowałem okopcone ściany, świadczące o pobycie w tej okolicy człowieka prymitywnego.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji