Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-12-08 Kraków od Łobzowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#6070
od września 2006

2012.12.25 09:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tej drugiej grudniowej soboty postanowiliśmy sobie urządzić wycieczkę do Krakowa. Za punkt startu wybraliśmy stację kolejową Łobzów. Jadąc tam, przez nieuwagę przeoczyliśmy tę stacyjkę. W tym momencie dość ostro dyskutowaliśmy na temat konopi. Tym nie mniej szybko powróciliśmy z powrotem, co zajęło nam kilkanaście minut, ale w między czasie nasz krakowski przewodnik uznał, że chyba nie przyjedziemy. Nie będę roztrząsał bardziej tej sytuacji, ale tutaj wyraźnie zemściła się na naszej grupie moja i jego oporność na posiadanie telefonu komórkowego. Tym nie mniej teraz jesteśmy na stacji i rozglądamy się. Na początku klon jesionolistny - Acer negundo.

Oto dwa widoki w osi linii kolejowej. Na początku w kierunku zachodnim, potem wschodnim.

A to już widok w kierunku północnym. Jak widać w tamtejszym drzewostanie wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis" wciąż ma zielone liście.Spośród roślin w stanie zejściowym występujących na torowisku zwróciłem uwagę na nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

W tym momencie kolejny raz przejechaliśmy do Krakowa Głównego. Na szczęście większość z nas miała bilety strefowe. Potem ogrzaliśmy się w Galerii i ruszyliśmy na miasto. Było nas pięciu. Mało, ale nasza oferta była niezbyt konkurencyjna wobec rozkręcającej się świątecznej gorączki.A my po prostu twardo ruszyliśmy na planty, mijając zgrupowanie irgi poziomej - Cotoneaster horizontalis.

Następnie na dłużej zatrzymaliśmy się przy tym pomniku oraz zasłaniającemu go krzyżowi.

Materiałem na pomnik jest dolomit diploporowy w którym dominują muszle małży.Górną powierzchnię kamienia pokrywają porosty. Uważam, że jest to obrost - Physcia caesia.

W dolnej części kamienia zauważyłem grubszą strukturę.

Ponownie przyglądamy się porostowi, którym moim zdaniem jest Physcia caesia.

Natrafiłem także na fragment plechy złotorostu ściennego - Xanthoria parietina.A to już kolejne fragmenty zlepów muszlowych.

Na kamieniu znaleźliśmy także martwe biedronki - Harmonia axyridis.Powyżej tej biedronki widać, jak mi się wydaje kolec jeżowca.Na kamieniu są także mchy, ale tutaj nie podejmuję się ich oznaczenia.Idziemy dalej plantami w kierunku Bramy Floriańskiej.Teraz przemieszczamy się skrajem ulicy Basztowej zwracając przede wszystkim uwagę na to co znajduje się po naszej lewej stronie.A tutaj między innymi rośnie okazały dereń właściwy - Cornus mas, oczekujący tylko na ocieplenie, ponieważ pączki kwiatowe już posiada.Częściowo przysłaniała go śnieguliczka - Symphoricarpos albus.Ten odcinek naszego spaceru zakończyliśmy na trawersie budynku Akademii Sztuk Pięknych.

#16130
od września 2006

2018.05.14 14:02 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Materiał, z którego wzniesiono pomnik za krzyżem okazał się być wapieniem pińczowskim z gorszego sortu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji