Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2012-12-08 Kraków - plantami do Placu Szczepańskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «

#6071
od września 2006

2012.12.25 13:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu naszego spaceru udaliśmy się tak jak w tytule w kierunku Placu Szczepańskiego. Na początku minęliśmy pomnik upamiętniający Bohdana Zaleskiego. Bohater wielkim poetą był, ale teraz mało kto o nim słyszał. Tutaj można się o nim czegoś dowiedzieć - http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Bohdan_Zaleski

Idziemy dalej. Póki co architektura nie jest dla nas ciekawa, nawet taka.O wiele większe wrażenie uczynił na nas pokręcony jesion wyniosły - Fraxinus excelsior w odmianie płaczącej.Następnie minęliśmy kolejny klon jesionolistny - Acer negundo.Potem zauważyliśmy kolejną zaskoczoną śnieguliczkę białą - Symphoricarpos albus.Nieco dłużej zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym pięćsetną rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Dalej zbliżamy się do zgrupowania sosen - Pinus.Pomiędzy nimi tkwi mocno pogięty modrzew europejski - Larix decidua. Takie przegięcie strzały świadczy, że zakończył swój wzrost i od teraz po prostu przyrasta na grubość.

Sosny przy bliższym poznaniu okazały się być czarne - Pinus nigra.

Tuż obok znajdowała się kolejna zaskoczona przez zimę wierzba biała w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis".Zbliżywszy się do trawersu Placu Szczepańskiego zauważyliśmy okazały wiąz szypułkowy - Ulmus laevis z jego charakterystycznymi deskowatymi korzeniami.

Kolejna ciekawa rzeźba w tej okolicy to Lilla Weneda. Znaczy się dotarliśmy do plantowego ogrodu "Przy Floriance". Oglądany wiąz także jest częścią tego ogrodu.Nieco więcej czasu postanowiliśmy spędzić w kościele Św. Kazimierza przy ulicy Reformackiej ale zobaczyliśmy tylko tyle.Przy okazji, jak przystało na geoturystów zainteresowaliśmy się jurajskim wapieniem skalistym w którym tkwią buły krzemienne.A to już Pałac Sztuki na Placu Szczepańskim.Zanim weszliśmy do środka zainteresowaliśmy się słynną fontanną a właściwie materiałem z którego została wykonana. Oficjalnie podaje się, że jest to granit włoski.W rzeczywistości, jak udało mi się ustalić ten typ skały nazywa się Kashmir Gold. Według pewnych źródeł, jak sama nazwa wskazuje, wydobywa się go w Indiach. Tutaj znajduje się w miarę pełna informacja - http://www.stone-export.com/Polish/Kashmir-Golden.htm. Oto druga informacja o tej skale - http://www.globalstoneportal.com/stone-catalogue/india/granite/yellow/kashmir-gold. Inna wersja podaje, że kamieniołom tej skały znajduje się gdzieś w Brazylii. Zapewne obie wersje są prawdziwe, ponieważ tak czy owak jest to element formacji związanej z Gondwaną. Na rynek europejski ten kamień trafia poprzez Włochy. Przepraszam za kryptoreklamę, ale wszystkie strony opisujące ten materiał to reklama, brak rzetelnej informacji o skale jako takiej, tak po prostu dla geologów. Oto zbliżenie faktury tej skały. Fioletowe minerały mogą być odmianą granatów.

A teraz czas na botaniczny przerywnik. Obok fontanny rośnie tamaryszek - Tamarix.A teraz będzie geoturystyczna wyżerka polegająca na obserwacji piaskowców w podmurówce Pałacu Sztuki. Nie podejmuję się objaśniania pochodzenia widocznych na zdjęciach struktur. Jedno jest pewne, zanim ten piasek stał się piaskowcem był przemieszczany na sporą odległość przez rwące strumienie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2012 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji