bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-15 Trzebinia - były sobie zakłady
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6074
od września 2006

2008-04-15 Trzebinia - były sobie zakłady #1

2012.12.26 09:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem odwiedzimy, tak jak w tytule wątku tereny po byłych zakładach metalurgicznych w Trzebini oraz przyległe pobocze ulicy Kościuszki. Właściwie, tak, jak to zaznaczyłem na mapie firmy Compass pójdziemy zaczynając od pobocza ulicy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.Na początku mak porażony przez wroślika - Peronospora arborescens. Podejrzewam, że chorą rośliną jest mak wątpliwy - Papaver dubium. Oglądamy okaz od ogółu do szczegółu.Teraz będzie przerywnik historyczny. Ten napis powstał wówczas kiedy w Polsce rządziła "Partia w trójcy jedyna". Ten napis wciąż (a jest grudzień roku 2012)znajduje się na tym budynku.A w pobliskim ogródku zakwitła mahonia ostrolistna - Mahonia aquifolium.Wkraczam teraz na teren zakładów. W tamtym czasie prowadził tutaj działalność przedsiębiorca, który z tych dwu kominów robił taką "zadymę", której najstarsi trzebinianie nie pamiętali.

Część hal czekała na wyburzenie, część już była wyburzona.

W sumie biorąc pod uwagę intensywność zazielenienia jest to półpustynia postindustrialna.Zaczynamy od mchu.

Bohaterem tej akcji jest skrętek wilgociomierczy - Funaria hygrometrica.Zbliżam się ku kolejnej hali. Ona do dziś (koniec 2012r) wciąż stoi.

Teraz zniżyłem się do poziomu gruntu, aby bohaterem kolejnej sesji fotograficznej uczynić łan rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa.Kolejny widok przedstawia halę już zadbaną.Teraz mamy, bardziej dla mnie interesującą halę jeszcze zaniedbaną.Po zbliżeniu się do jej narożnika widać Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Szczególnie przejmująco wygląda to z pobliskiego gruzowiska, na którym wówczas stałem, posiłkując się uprzednio zoom-em.Idę dalej mijając kolejną zagospodarowaną halę.Zerkając pod nogi oglądam rozetkę wiesiołka - Oenothera.

Towarzyszyła mu marchew dzika - Daucus carota.« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji