bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-24 Młoszowa - trzy migawki
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6087
od września 2006

2008-04-24 Młoszowa - trzy migawki #1

2012.12.28 14:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia brałem udział w w tym etapie drogi zawodowej prof. dr hab. inż Andrzeja Paulo w którym z czynnego zawodowo stawał się profesorem emerytowanym. Towarzystwo zjechało do Trzebini. Mieliśmy się spotkać w Młoszowej. Jednocześnie było to połączone z prezentacją geologicznej ścieżki dydaktycznej Magdaleny Głogowskiej. Na mapie firmy Compass zaznaczyłem trzy miejsca, w których dokonywałem dokumentacji.A ja póki co polecam grzyby, a właściwie organizmy grzybopodobne. Znalazłem je w punkcie, który oznaczyłem kolorem żółtym. Formalnie rzecz biorąc jest to Rów Krzeszowicki. Miejsce to jest częścią większej powierzchni badawczej zdefiniowanej następująco: Młoszowa, Kompleks łąk, pól i luźnej zabudowy pomiędzy drogą Trzebinia - Kraków a linią kolejową do Krakowa, na wschód od ulicy Trzeciej, po trawers lasu Rajchów. - 2008.04.24 pierwszym gatunkiem był wroślik - Peronospora paula, który poraża Cerastium semidecandrum. W mojej kartotece ma on numer 00935/2008/03

Drugi gatunek to wroślik Peronospora hiemalis porażający jaskra ostrego - Ranunculus acris. Ma on numer 00935/2008/02

Następnie szybko przeszedłem na drugą stronę ulicy, zielone kółko, wkraczając tym samym na teren Wyżyny Olkuskiej. Tutaj sfotografowałem tylko kwitnącą śliwę domową - Malus domestica.Następnie po dłuższej prezentacji udaliśmy się w rejon zapadliska górniczego na stokach Góry Kowalikowej - niebieskie koło. Tego dnia wyglądało tak.

Wracając zwróciłem uwagę na mech płonnik z gatunku Polytrichum piliferum.Potem zauważyłem kwitnącą borówkę czarną - Vaccinium myrtillus.Trochę nam się spieszyło do kolejnych atrakcji, dlatego zdążyłem jeszcze udokumentować owocniki rulika - Lycogala epidendrum.Po tym wszystkim udaliśmy się w rejon Balatonu oraz Górki.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji