bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
2008-04-24 Trzebinia - po prostu Cisowe Skały
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «

#6100
od września 2006

2008-04-24 Trzebinia - po prostu Cisowe Skały #1

2013.01.01 00:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia podczas wycieczki z geologami kolejny raz odwiedzałem skały w Czyżówce. Teraz od fachowców miałem okazję dowiedzieć się nieco więcej. Przy okazji ja odwdzięczyłem się im oznaczaniem spotykanych na trasie roślin. Na razie mapa firmy Compass z oznaczoną trasą tego przejścia.Na początku ładny kwiatek, czyli pierwiosnka lekarska - Primula veris.Potem jedna z jam powstałych przy okazji eksploatacji w tej okolicy kruszców. Widoczny jest rumosz z żółtawego dolomitu kruszconośnego. Tego dnia pozyskałem stąd fragment pokryty bardzo ciekawymi naciekami.

Nieopodal na stoku wyrastał fiołek Rivina - Viola riviniana.Oto kolejna jama, pozostałość po działalności górniczej.Ruszamy dalej pod górę. Mijamy okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica.Okazałych drzew tego gatunku jest tutaj więcej.

O tej porze dominującą tonacją barwną liści był kolor żółtozielonyCały czas wędrowaliśmy granicą buczyny oraz boru.I wreszcie natrafiamy na właściwe skałki. W pracy doktorskiej Magdaleny Głogowskiej są one opisane jako dolomit diploporowy.

Zanim jednak przyjrzymy się dokładnie samej formacji czas na kolejny akcent botaniczny. Oto groszek wiosenny - Lathyrus vernus.

W szczelinach skał pojawiają się nawet przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.Niskokątowe warstwowanie kopułkowe świadczy o bardzo niespokojnym procesie sedymentacyjnym związanym ze sztormami na szelfie kontynentalnym. Tutaj po części uwidacznia je niebieskie graffiti.Oto kolejny obiekt botaniczny. Podejrzewam młodą nerecznicę samczą - Dryopteris filix-mas.I znowu powracamy do kopułek.Poniżej tej warstwy skały są bardziej pokruszone, co świadczy o tym, że było tutaj naprawdę burzliwie.Czas jednak na aspekt botaniczny. Oto kolejny okazały buk zwyczajny - Fagus sylvatica na tle boru.Na pniu innego drzewa znajduje się intrygująca narośl.W środkowej części stoku spotykamy skałki oderwane o ścianki. Widać, że są one silnie skrasowiałe.

W górnej części formacji na powierzchni skałek są widoczne bruzdy. Głównie jest to wynik oddziaływania korzeni drzew i krzewów.Tutaj w szczelinach skał istnieje bogatsze życie roślinne. Oto paprotnica krucha - Cystopteris fragilis.

Jest też zanokcica skalna - Asplenium trichomanes.

Uchwyciłem także szczyt rozwijającego się pędu orlicy pospolitej - Pteridium aquilinum.Buk na samym szczycie formacji jeszcze nie rozwinął liści.Bardzo malowniczo w towarzystwie skałek oraz popołudniowym słońcu prezentowały się łany konwalii majowej - Covallaria majalis.

Za zakończenie proponuję zerknąć na to miejsce poprzez nisko zwieszającą się, niemalże kłaniającą się nam gałąź buka zwyczajnego - Fagus sylvatica.PS. Ten wątek rozpocząłem zakładać kilka minut po godzinie 23 31 grudnia 2012 a skończyłem w pierwszym kwadransie 2013 roku.
« »
Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji